Ερυθρός Αστέρας: Με ΑΜΥΝΑ για σεμινάριο γονάτισε την Ζενίτ και περιμένει Ολυμπιακό! (videos)

2021-12-03T20:54:28+00:00 2021-12-03T21:25:46+00:00.

03/Dec/21 20:54

Ο Ερυθρός Αστέρας έπαιξε φοβερή άμυνα στην Αγία Πετρούπολη κόντρα στην Ζενίτ του Τσάβι Πασκουάλ και πανηγύρισε το σπουδαίο διπλό με 69-58 το οποίο διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της για την οκτάδα.

Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς για 40′ λεπτά στη Ρωσία ήταν απροσπέλαστοι και δεν επέτρεψαν ποτέ στην Ζενίτ του Καταλανού τεχνικού να βρει ρυθμό με αποτέλεσμα να πανηγύρισε το δεύτερο της διπλό μετά το Τελ Αβίβ με 69-58 σε ένα ματς που ήταν μεγάλο αουτσάιντερ.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Ζενίτ έχει ρεκόρ 8-5 μετά τη δεύτερη εντός έδρας ήττα της και βρίσκεται εκτός τετράδας στη κατάταξη, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας με 5 νίκες και 8 ήττες απέχει δύο θετικά αποτελέσματα από τις θέσεις των playoffs και περιμένει τον Ολυμπιακό (9/12) στο Βελιγράδι.

Απόλυτα “ερυθρόλευκο” το πρώτο ημίχρονο

Πολύ καλά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ερυθρός Αστέρας και με 10/18 σουτ προηγήθηκε από νωρίς στη πρώτη περίοδο με 23-16 αιφνιδιάζοντας την Ζενίτ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ συνέχισε να αντιμετωπίζει προβλήματα και στις δύο πλευρές και με μόλις 3 ασίστ και 7 λάθη σε 20′ λεπτά και με συνολικά 9/26 σουτ βρέθηκε στο -14 (42-28) στο φινάλε το πρώτου μέρους με τους Σέρβους να είναι πραγματικά εξαιρετικοί με 18/26 δίποντα και μόλις 1 τρίποντο!

Η άμυνα του Αστέρα έκανε τη διαφορά μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Αγία Πετρούπολη ξεκίνησε με τον Ερυθρό Αστέρα να προηγείται ακόμα και με +15 (50-35 στο 25′) και την Ζενίτ να προσπαθεί να αντιδράσει. Με τον Ουόλτερς να φτάνει τους 13 πόντους το σκορ έγινε και 56-38 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 58-40 και τους Σέρβους να είναι το ακλόνητο φαβορί για τη νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η άμυνα των “ερυθρόλευκων” συνέχιζε να καθορίζει τον αγώνα και η διαφορά υπέρ τους έφτασε στο +21 (65-44 στο 35′) και όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί. Στο 37ο λεπτό η Ζενίτ ήταν πίσω με 68-50 και στο φινάλε γνώρισε τη κακή ήττα με 69-58.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα του Ερυθρού Αστέρα που κράτησε την Ζενίτ στους 58 πόντους με 9 ασίστ, 17 λάθη, 3/19 τρίποντα (!) και 16/34 δίποντα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουόλτερς ήταν καθοριστικός με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ σημαντική δουλειά έκανε και ο Κούζμιτς με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 28-42, 40-58, 58-69.