Μπάγερν: Με άμυνα για… σεμινάριο “λύγισε” την Εφές! (videos)

2021-12-09T21:40:50+00:00 2021-12-10T05:04:34+00:00.

09/Dec/21 21:40

Η Μπάγερν Μονάχου πανηγύρισε μία τεράστια νίκη κόντρα στην Εφές με 83-71 δεχόμενη μόλις 5 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο και έρχεται στο ΣΕΦ να παίξει με τον Ολυμπιακό (15/12) για τη πρώτη πράξη της “διαβολοβδομάδας”.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι πανηγύρισε τη τέταρτη σερί νίκη της με 83-71 στο Μόναχο διαθέτοντας μία απροσπέλαστη άμυνα κόντρα στην Εφές και πολλούς πρωταγωνιστές όπως οι Τόμας, Λούσιτς, Χάντερ, Ρούμπιτ και Γιαραμάζ σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι βαθμολογικά και ψυχολογία εν όψει της συνέχειας.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπάγερν αφήνει πίσω της βαθμολογικά την Εφές ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 7-7, ενώ οι Τούρκοι μετρώντας δύο σερί ήττες έπεσαν στο 6-8.

Καλύτερη στην επίθεση και μπροστά από νωρίς η Μπάγερν

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε  αγώνας και η Μπάγερν με 5 πόντους του Τόμας προηγήθηκε με 13-12 (στο 5′). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα τους με 21-18 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 28-23 και τους Βαυαρούς να έχουν 9/13 δίποντα, 3/4 τρίποντα και τον Ρούμπιτ στους 10 πόντους (5/5 δίποντα).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε και οι δύο ομάδες έπαιζαν καλύτερη άμυνα και η Εφές κατάφερε να κλείσει τη διαφορά μειώνοντας σε 35-34 (στο 16′) με 7/11 δίποντα και μόλις 2 λάθη. Οι παίκτες του Τρινκιέρι με 12/18 δίποντα αύξησαν το προβάδισμα τους σε 42-26 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-38.

Το “καθάρισε” με την άμυνα η Μπάγερν!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μόναχο ξεκίνησε με την Εφές να πετυχαίνει σε περίπου 5:30 λεπτά 18 πόντους και να ανατρέπει το σκορ σε 56-55 με τον Μπομπουά να έχει 15 πόντους. Η Μπάγερν άντεχε και ισοφάρισε σε 61-61 (στο 28′) με τον Χάντερ και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 66-64.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Μπάγερν άρχισε να παίζει και πάλι εξαιρετική άμυνα και δεχόμενη μόλις 2 πόντους σε 5′ λεπτά προηγήθηκε στο 36′ με 75-66 πήρε ένα τεράστιο προβάδισμα νίκης. Η διαφορά πήγε και στους 10 (77-67 (στο 37′) και η Εφές καλούνταν να κάνει μία μεγάλη ανατροπή. Στο φινάλε η Μπάγερν πανηγύρισε άνετα τη δίκαιη νίκη με 83-71.

Που κρίθηκε: Στη τέταρτη περίοδο όπου η Μπάγερν δέχθηκε μόλις 5 πόντους από την Εφές και “καθάρισε” σχετικά εύκολα τη νίκη παίζοντας τρομερή άμυνα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λούσιτς ήταν απολαυστικός με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ καθοριστική συμμετοχή είχαν ο Τόμας με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Χάντερ με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Επίσης ο Ρούμπιτ πρόσθεσε 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 44-38, 66-64, 83-71,