ΤΣΣΚΑ: Σβεντ και Μιλουτίνοφ “καθάρισαν” στο Κάουνας! (videos)

2021-12-10T20:53:26+00:00 2021-12-10T21:36:50+00:00.

10/Dec/21 20:53

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη πανηγύρισε τη τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στην Ευρωλίγκα με 73-51 επί της Ζαλγκίρις στο Κάουνας πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο.

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο Κάουνας η Ζαλγκίρις να απέδειξε γιατί μετράει 3/3 στην έδρα της το τελευταίο διάστημα, αλλά στη συνέχεια η ΤΣΣΚΑ επέβαλλε πλήρως το ρυθμό της και πανηγύρισε ένα εύκολο και δίκαιο διπλό με 73-51 έχοντας σε καλή βραδιά τους Αλεξέι Σβεντ και Νίκολα Μιλουτίνοφ.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Ζαλγκίρις παραμένει ουραγός της κατάταξης με ρεκόρ 3-11, ενώ η ΤΣΣΚΑ ανέβηκε στο 9-5 και έπιασε τον Ολυμπιακό στη τρίτη θέση.

“Ζωντανή” με την άμυνα η Ζαλγκίρις

Με καλό ρυθμό επιθετικά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες και η Ζαλγκίρις με τον Μιλάκνις να έχει 2/2 τρίποντα προηγήθηκε με 12-11 (στο 5′). Ο Σβεντ με 6 πόντους και 2 ασίστ έβαλε μπροστά την ΤΣΣΚΑ με 19-14 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 19-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ιτούδη μπορεί να ξεκίνησε με 0/5 τρίποντα, αλλά με 5/5 βολές των Χάκετ – Γκριγκόνις και 2/2 σουτ του Κλάιμπερν προηγήθηκε για πρώτη φορά με +9 (29-20 στο 15′) με επιμέρους σκορ 10-2. Λεκαβίτσιους και Μιλάκνις με 8-0 σερί μείωσε σε 29-28 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ΤΣΣΚΑ να προηγείται με 30-28 παρότι είχε 3/17 τρίποντα 4 ασίστ και 5 λάθη!

Στο τρίτο δεκάλεπτο το “καθάρισε” η ΤΣΣΚΑ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Κάουνας ξεκίνησε με την ΤΣΣΚΑ να κάνει επιμέρους σκορ 14-5 με 2/3 τρίποντα και να προηγείται για πρώτη φορά με +11 (44-33 στο 25′). Ο Σβεντ φτάνοντας τους 13 πόντους ανέβασε τη διαφορά στους 14 (51-37 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τη διαφορά να “εκτοξεύεται” στους 18 (57-39).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ρώσοι είχαν χαλαρώσει και η Ζαλγκίρις προσπαθούσε να αντεπιτεθεί και με 6-0 σερί σε 4′ λεπτά μείωσε σε 57-45. Στο 37ο λεπτό η ΤΣΣΚΑ ανέβασε τη διαφορά εκ νέου στους 16 (64-48) και στο τέλος πανηγύρισε τη νίκη με 73-51.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η ΤΣΣΚΑ με ένα εντυπωσιακό συνολικό επιμέρους σκορ 27-11 “καθάρισε” το ματς παίρνοντας προβάδισμα με 57-39 στο 30′.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σβεντ έκανε μεγάλο ματς με 17 πόντους, 3 ασίστ και 2 μπλοκ, ενώ εντυπωσιακός ήταν και ο Μιλουτίνοφ με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 36 στο PIR.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 28-30, 39-57, 51-73.