Παναθηναϊκός: Μόλις τέταρτη ήττα σε 11 ματς στο Μιλάνο και τέλος στο μικρό νικηφόρο σερί (videos)

2021-12-14T22:19:17+00:00 2021-12-14T23:04:27+00:00.

14/Dec/21 22:19

sant_roos

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε στο Μιλάνο κόντρα στην Αρμάνι, αλλά δεν ta κατάφερε και ηττήθηκε από τους Ιταλούς μετά από 705 ημέρες στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν τα κατάφερε ούτε σε αυτό το εκτός έδρας παιχνίδι και γνώρισε την 9η σερί του ήττα εκτός έδρας στην Ευρωλίγκα από την Αρμάνι Μιλάνο με 75-54 και πλέον μετράει συνολικά 11 ήττες σε 15 αγώνες και παραμένει προτελευταίος στη κατάταξη.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε την Τρίτη (14/12) το βράδυ σε μία έδρα στην οποία διέθετε διαχρονικά ευνοϊκή παράδοση. Στο Μιλάνο οι πράσινοι μέχρι και απόψε μετρούσαν 7 νίκες σε 10 ματς και ήταν απόλυτα κυρίαρχοι στη παράδοση και πλέον έχουν 7/11 και όπως αποδεικνύεται διαχρονικά αισθάνονται πολύ άνετα στο “Forum”.

Η τελευταία ήττα του τριφυλλιού στο Μιλάνο χρονολογείται στις 9 Ιανουαρίου του 2020 με 96-87 σε ένα ματς που ο Σέρχι Ροντρίγκεζ μέτρησε 22 πόντους με 9/18 σουτ.

Παράλληλα η ομάδα του Έτορε Μεσίνα με αυτή την επικράτηση της έβαλε τέλος στο μικρό νικηφόρο σερί που “έχτιζε” απέναντι της ο Παναθηναϊκός μετά το περυσινό 2-0 στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκα με 80-77 στις 3/12 του 2020 και με 86-83 στη παράταση στο ΟΑΚΑ τη 1η Απριλίου του 2021 κερδίζοντας τον μετά από 705 ημέρες!