Ζενίτ: “Έπνιξε” τη Βιλερμπάν με άμυνα για… σεμινάριο!

2021-12-15T22:55:08+00:00 2021-12-15T23:34:01+00:00.

15/Dec/21 22:55

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης του Τσάβι Πασκουάλ έβαλε τέλος στο σερί των τριών ηττών της στην Ευρωλίγκα κερδίζοντας εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 71-61 χάρη στην άμυνα της.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ αντέδρασε με τον ιδανικό τρόπο μετά τις ήττες από Παναθηναϊκό, Ερυθρό Αστέρα και Φενέρ και δεχόμενη μόλις 61 πόντους στην Λυών και 1/12 τρίποντα από την Βιλερμπάν πήρε ένα πολύτιμο αποτέλεσμα με 71-61.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Ζενίτ έχει ρεκόρ 9-6 και είναι μαζί με Ούνικς και ΤΣΣΚΑ πίσω από Ολυμπιακό και Μιλάνο στις θέσεις 4-6, ενώ η Βιλερμπάν μέτρησε τη τρίτη σερί εντός έδρας ήττα και την έβδομη στα τελευταία οχτώ ματς έχοντας 7 νίκες και 8 ήττες.

Ντέρμπι και… ξύλο από νωρίς

Με τις άμυνες να έχουν το πρώτο λόγο από την αρχή και τον Γκιστ να έχει ήδη 2 μπλοκ η Βιλερμπάν πήρε το ελάχιστο προβάδισμα με 10-9 (στο 7′). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ (15-14 στο 9′ η Ζενίτ) με τον Μίκι να έχει 7 πόντους και η πρώτη περίοδος έληξε με 21-18 χάρη σε 2/3 τρίποντα του Μπάρον.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ζενίτ είδε την άμυνα της Βιλερμπάν να τη σταματάει για τα… καλά αφού έμεινε χωρίς πόντο για 5′ λεπτά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 22-21.Οι Ρώσοι με τον Μίκι να έχει 9 πόντους και 6 ριμπάουντ ισοφάρισαν σε 30-30 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 33-32.

Πήρε το ματς με τρομερή άμυνα η Ζενίτ!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Λυών ξεκίνησε με τους παίκτες του Πασκουάλ να κάνουν σερί 7-0 σε 3′ λεπτά με τον Μπάρον να φτάνει τους 11 πόντους και να προηγούνται με 40-32 για πρώτη φορά. Οι Ρώσοι έλεγχαν τον ρυθμό και ήταν μπροστά στο σκορ με 49-42 (στο 27′), ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Βιλερμπάν πίσω με 55-49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ρώσοι με την άμυνα τους κρατούσαν ένα σημαντικό προβάδισμα με 60-53 στο 35ο λεπτό και ήταν το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Ο Οκόμπο βρήκε ρυθμό και στο 37′ βοήθησε την ομάδα του να μειώσει στο σκορ σε 62-57, όμως στο τελευταίο δίλεπτο ένα σουτ του Μπάρον και η θέληση της Ζενίτ έφεραν το σκορ στο 67-61 και στο φινάλε τη νίκη για τους Ρώσους με 71-61.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα της Ζενίτ που κράτησε την Βιλερμπάν στους 61 πόντους με 1/12 τρίποντα και 21/40 δίποντα, ενώ επικράτησε και στο τομέα των ριμπάουντ με 34-25.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λόιντ ήταν καθοριστικός με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Πόιθρες με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 32-33, 49-55, 61-71.