Μακάμπι – Εφές: Ο ΤΡΟΜΕΡΟΣ Λάρκιν “καθάρισε” στο Τελ Αβίβ! (videos)

2021-12-16T21:57:29+00:00 2021-12-16T22:51:02+00:00.

16/Dec/21 21:57

Με τον Σέιν Λάρκιν να πραγματοποιεί τη κορυφαία φετινή του εμφάνιση η Αναντολού Εφές πανηγύρισε ένα τεράστιο διπλό στο Τελ Αβίβ κόντρα στην Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 92-78.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να ήταν καλύτεροι στη πρώτη περίοδο, όμως ο Λάρκιν μαζί με τους Πλάις, Σίμον και Μοερμάν έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ του Τελ Αβίβ και υποχρέωσαν την Μακάμπι σε έκτη σειρά ήττα στην Ευρωλίγκα με το εμφατικό και δίκαιο 92-78.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μακάμπι μετράει έξι σερί ήττες και έχει ρεκόρ 7-9, ενώ η Εφές με 8-8 εδραιώνεται στη πρώτη οκτάδα και θέλει να ανέβει ακόμα περισσότερο στη κατάταξη.

Ματσάρα από νωρίς στο Τελ Αβίβ!

Με καλό επιθετικό ρυθμό ξεκίνησαν οι δύο ομάδες και η Μακάμπι πήρε μικρό προβάδισμα με 13-11 (στο 5′) και τους Ουίλμπεκιν – Ζίζιτς να μετρούν ήδη 11 πόντους μαζί. Ο Έβανς είχε ήδη 5 ασίστ, η Εφές δε μπορούσε να παίξει άμυνα και το σκορ έγινε 25-18 (στο 8′) με τους γηπεδούχους να μετρούν 8/9 σουτ. Η πρώτη περίοδος έληξε με 27-20 και τους Τούρκους να δείχνουν να δυσκολεύονται.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Τούρκοι “ξύπνησαν” για τα καλά και με επιμέρους σκορ 15-7 και τον Λάρκιν να πετυχαίνει 2/2 τρίποντα προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 35-34 (στο 14′). Ο Λάρκιν έφτασε τους 10 και το προβάδισμα των Τούρκων έγινε 39-34 (στο 15′) με τον Πλάις επίσης να έχει 13 πόντους. Ο Ζίζιτς με προσωπικούς πόντους (11 πλέον) οδήγησε τη Μακάμπι σε σερί 10-0 και προβάδισμα με 44-39 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 50-47 και τους Τούρκους να σκοράρουν 30 πόντους σε 10′!

O “Λάρκιν” και η άμυνα το καθάρισαν

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Τελ Αβίβ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παλεύουν στο παρκέ να επιβάλλουν το ρυθμό τους και η Εφές παρέμενε μπροστά στο σκορ με 56-53 (στο 24′). Ο Λάρκιν με 4/5 τρίποντα έβαλε μπροστά την Εφές με +7 (64-57 στο 27′) παρότι ο Ζίζιτς είχε ήδη 21 πόντους και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 70-63.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι άμυνες των δύο ομάδων είχαν το πρώτο λόγο και στο 35ο λεπτό η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν μπροστά στο σκορ με 78-71 και ήταν το φαβορί. 3′ λεπτά πριν το φινάλε η διαφορά πήγε και στους 11 (82-71) και στο φινάλε η Μακάμπι γνώρισε μία ακόμα ήττα με 92-78.

Που κρίθηκε: Στο 37ο λεπτό όπου η Μακάμπι είχε πετύχει μόλις 8 πόντους σε 7′ λεπτά και είδε το προβάδισμα της Εφές να φτάνει στους 11 (82-71) διαφορά που δε μπορούσε να καλύψει στο τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σέιν Λάρκιν που έκανε season high σε πόντους (26) και τρίποντα (6/7), ενώ ακόμα είχε 6 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 37 στο PIR.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 47-50, 63-70, 78-92.