Εφές: Μίτσιτς ΛΥΤΡΩΤΗΣ “καθάρισε” τον Ερυθρό Αστέρα! (videos)

2021-12-22T20:29:10+00:00 2021-12-22T21:01:12+00:00.

22/Dec/21 20:29

Με τον Βασίλιε Μίτσιτς να σκοράρει 18 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και μεγάλα καλάθια στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εφές “λύγισε” στη λήξη τον Ερυθρό Αστέρα στην Τουρκία με 84-83.

Σε ένα ματς που στην αρχή το κέρδισε με +10 και βρέθηκε να το “κυνηγάει” στο -9 στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επιβίωσε με 84-83 χάρη σε 2/2 βολές του τρομερού Μίτσιτς σε 0,9 πριν τη λήξη και πλέον κοιτάζει με μεγάλη αισιοδοξία το δεύτερο γύρο της Ευρωλίγκα.

Ο Μίσιτς που σκόραρε στο φινάλε οχτώ σερί πόντους με βολές και λέι απ για πρώτη φορά από τις 29 Ιανουαρίου 2016 έμεινε σε αγώνα Ευρωλίγκα χωρίς ασίστ, κάτι που συμβαίνει για τέταρτη φορά συνολικά στην καριέρα του.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Εφές έχει ρεκόρ 9-8 και ανεβαίνει πάνω από την όγδοη θέση, ενώ οι “ερυθρόλευκοι” της Σερβίας με ρεκόρ 7-10 παραμένουν σε απόσταση βολής από την οκτάδα.

Από ένα δεκάλεπτο για κάθε ομάδα στο πρώτο ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Εφές και με 2/2 τρίποντα του Πλάις και 3/3 συνολικά προηγήθηκε με 13-5 (στο 4′) επιβάλλοντας από νωρίς το ρυθμό της. Ο Άντερσον φτάνοντας τους 6 πόντους ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (18-9 στο 6′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 31-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σέρβοι για τέσσερα λεπτά έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και με τον Κούζμιτς να κάνει τη διαφορά στη ρακέτα πέτυχαν σερί 9-0 και μείωσαν σε 31-30. Μάλιστα ο Ουόλτερς στο 17ο λεπτό έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στον Ερυθρό Αστέρα με 37-36 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Εφές πίσω στο σκορ με 46-43 και να έχει δεχθεί επιμέρους σκορ 25-12 με τον Πλάις να παλεύει μόνος του με 16 πόντους.

“Θρίλερ” στο φινάλε

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Κωνσταντινούπολη ξεκίνησε με τους παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς να σκοράρουν 2/2 τρίποντα και να ανεβάζουν το προβάδισμα τους σε 52-45 (στο 22′) δείχνοντας ικανοί για ένα τεράστιο διπλό. Οι Τούρκοι σκόραραν με Πλάις (23 πόντους) και Μίσιτς, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας αύξησε το προβάδισμα του με τρίποντα του Λάζιτς (13 πόντους) στο +9 (62-53 στο 25′) για πρώτη φορά! Oι γηπεδούχοι μείωσαν σε 62-57 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 68-65.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν σκληρά στην άμυνα και οι Σέρβοι με 11/12 τρίποντα παρέμεναν μπροστά στο σκορ με 74-70 (στο 34′). 3:50 πριν το τέλος ο Κάλινιτς πέτυχε ένα τεράστιο τρίποντο και φάουλ και έκανε το σκορ 80-74 και η Εφές βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Στο 1:50 η Εφές μείωσε σε 81-76, ενώ ο Μίσιτς με 2/2 βολές μείωσε ακόμα περισσότερο σε 81-78.

Πάλι ο Μίσιτς στα 39” φτάνοντας τους 17 πόντους μείωσε σε 81-80, αλλά ο Κάλινιτς στα 16” με δύσκολο καλάθι έδωσε προβάδισμα… νίκης στους Σέρβους με 83-80. Τελικά ο Μίσιτς στα 10” έκανε το σκορ 83-82, ο Κάλινιτς έχασε 0/2 και ο Μίσιτς στα 0.9” κέρδισε βολές και χάρισε την τεράστια νίκη στην Εφές με 84-83.

Που κρίθηκε: Με το σκορ στο 83-82 στα 10′ υπέρ του Αστέρα ο Κάλινιτς αστόχησε σε 0/2 βολές και ο τρομερός Μίτσιτς με δικές του 2/2 χάρισε την νίκη στην Εφές στα 0,9.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίτσιτς που είχε 21 πόντους με 6/9 σουτ και 7/7 βολές εκ των οποίων οι 18 στο δεύτερο ημίχρονο! Και ο Πλάις έπαιξε ρόλο με season high σε πόντους (23) και 7 ριμπάουντ,

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 43-46, 65-68, 84-83.