Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Κέρδισε ο καλύτερος στο ΟΑΚΑ (videos)

2021-12-23T21:48:56+00:00 2021-12-23T21:53:02+00:00.

23/Dec/21 21:48

dorsey_oaka

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της Ευρωλίγκας κόντρα στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ με 65-84.

Το ντέρμπι πήγε στον Ολυμπιακό!

Η ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν ανώτερη από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και πήρε μία μεγάλη νίκη με 65-84, για την 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, στο φινάλε του πρώτου γύρου.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν από το 23-39 και έφτασε μία ανάσα (46-49), αλλά το 19-9 στην τρίτη περίοδο δεν ήταν αρκετό.

Ο ΜακΚίσικ ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού, τουλάχιστον στο τελευταίο δεκάλεπτο με 10 πόντους μέσα σε λίγα λεπτά, πριν τελειώσει το ματς ο Βεζένκοφ με τρίποντο για το 60-72.

ΜακΚίσικ και Ντόρσεϊ με 18, ο Σλούκας με 16 και ο Βεζένκοφ με 14 ήταν όλα τα λεφτά για τους νικητές, με τους γηπεδούχους να έχουν 6/27 τρίποντα (22,2%) και τους Νέντοβιτς (17) και Παπαγιάννη (14) μοναδικούς ”διψήφιους”.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές ανέβηκαν στο 12-5 με 3 συνεχόμενες νίκες πλέον, ενώ οι γηπεδούχοι έχουν πλέον 4-13 και είναι χωρίς νίκη στα τελευταία 3 ματς.

Για την 18η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός φιλοξενεί την Ζαλγκίρις (30/12, 21:00), ενώ ο Ολυμπιακός υποδέχεται την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (29/12, 21:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: O Ντόρσεϊ ξεκίνησε με 2/2 τρίποντα (0-6), για το 7-15 του Ολυμπιακού με πρωταγωνιστή τον Σλούκα. Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν εύστοχος (3/9 σουτ). Έφτασε στο 14-18 με ατομικές προσπάθειες, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τις λύσεις και ξέφυγαν με 18-25, για το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 0-6 (όλα καλάθι-φάουλ) για το 18-31, με τον Ουάιτ να μειώνει σε 21-31. Ο Βεζένκοφ απάντησε με δύο σερί τρίποντα (23-37), οι γηπεδούχοι όμως έβγαλαν φάσεις και έκαναν γρήγορα το 32-39 (από 23-39), όμως δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν ανάλογα, για το 32-45 του ημιχρόνου.

”Καθάρισε” στο τέλος

fall_papagiannis

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα και με επιμέρους 14-4 έκανε το 46-49, με την άμυνα και τον Παπαγιάννη να δίνουν μεγάλη ώθηση στους γηπεδούχους. Ο Σλούκας έδωσε σκορ στον Ολυμπιακό μετά από 4′, αλλά ο Μποχωρίδης έκανε το 49-52, με το ματς να γίνεται και… επίσημα ντέρμπι με το 51-54.

Ο ΜακΚίσικ μπήκε αγριεμένος και με τους 10 από τους 12 πόντους του Ολυμπιακού έκανε το 58-66 στο 35′. Ο Παναθηναϊκός ήταν ιδιαίτερα άστοχος, με τους ερυθρολεύκους να το εκμεταλλεύονται για το 60-72 στο 37′.  Κάπου εκεί, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως κρατούν το ματς στα χέρια τους μέσω της άμυνας, για το τελικό 65-84.

Πού κρίθηκε: Το 56-61 έγινε 58-68, με τον Βεζένκοφ να βάζει μεγάλο τρίποντο για το 60-72 στο 36:34′.

Παίκτης-κλειδί: O ΜακΚίσικ έκανε φοβερή τέταρτη περίοδο, σκοράροντας τους 10 από τους 12 πόντους του Ολυμπιακού, έχοντας συνολικά 18 (6/11 σουτ). Ο Ντόρσεϊ πρόσθεσε 18, ο Βεζένκοφ 14 (5 ριμπάουντ) και ο Σλούκας 16 (6/9 σουτ) και 6 ασίστ.

Για τον Παναθηναϊκό, προσπάθησε με 17 πόντους-6 ασίστ (6/15 σουτ) και ο Παπαγιάννης με 14 πόντους-11 ριμπάουντ (7/9 δίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 32-45, 51-54, 65-84

Παναθηναϊκός: Πέρι 2, Μέικον 7, Παπαγιάννης 14, Μποχωρίδης 6, Καββαδάς, Παπαπέτρου 9, Κασελάκης 3, Ουάιτ 7, Αβδάλας, Νέντοβιτς 17, Έβανς, Μαντζούκας

Ολυμπιακός: Ουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 18, Λούντζης, Λαρεντζάκης 2, Φαλ 4, Σλούκας 16, Μάρτιν 7, Βεζένκοφ 14, Πρίντεζης, Παπανικολάου 3, Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 18