Ζενίτ-Μακάμπι: Το έκρινε ο Μπάρον!

2021-12-23T19:58:31+00:00 2021-12-23T20:31:25+00:00.

23/Dec/21 19:58

Η Ζενίτ πήγε να… αυτοκτονήσει, όμως ο Μπάρον με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το 73-71 και έδωσε τη νίκη στους Ρώσους.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Ζενίτ απέναντι στη Μακάμπι.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ξεκίνησε με +17 την αναμέτρηση (9′), όμως στο τέλος η Μακάμπι έκανε την ανατροπή και δευτερόλεπτοα πριν το τέλος βρέθηκε μπροστά με 70-71. Παρόλα αυτά ο Μπάρον ήταν εκεί και με ένα σπουδαίο τρίποντο έκανε το 73-71, δίνοντας εν τέλει τη νίκη στη Ζενίτ.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ζενίτ έφτασε το 11-6, ενώ η Μακάμπι έπεσε στο 7-10, γνωρίζοντας την 7η σερί ήττα της!

Ο Πόιθρες με 14 ήταν ο κορυφαίος, ενώ ο ΗΡΩΑΣ Μπάρον είχε 12. Από την άλλη ο Ρέινολντς έκανε ΜΑΤΣΑΡΑ με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ, όμως δεν ήταν αρκετός.

Το παιχνίδι:

Η Ζενίτ ξεκίνησε ΜΑΓΙΚΑ το ματς, με τη Μακάμπι να έχει μεγάλα προβλήματα σε επίθεση και άμυνα. Εξάλλου το 25-10 του δεκαλέπτου αποτύπωσε στο 100% την εικόνα του ματς.

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς παρότι ανέβασε την απόδοσή της η Μακάμπι, η Ζενίτ κράτησε τον έλεγχο (41-26). Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μακάμπι μείωσε κάτω από τους 10 (56-47, 30’), ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ισραηλινοί μπήκαν για τα καλά στο παιχνίδι.

Ο Ρέινολντς έκανε απίστευτα πράγματα και πλήγωσε τρομερά τη Ζενίτ, ενώ όταν μπήκε και ο Ουίλμπεκιν στην εξίσωση το ματς πήγε στον πόντο (68-67, 39’). Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε την ολική ανατροπή και έκανε το 70-71. Ο Μπάρον μετά από μια πολύ όμορφη φάση έκανε το 73-71, ο Ουίλμπεκιν αστόχησε σε δύσκολη φάση και η Ζενίτ πήρε μια τεράστια νίκη.

Δεκάλεπτα: 25-10, 41-26, 56-47, 73-71.

Παίκτης κλειδί:

Ο Μπάρον ήταν ΗΡΩΑΣ για την Ζενίτ και εκτός το νικητήριο τρίποντο, είχε 12 πόντους.

Ζενίτ (Πασκουάλ): Λόιντ 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Καράσεφ 5 (1), Κουλάγκιν 10 (2), Μπάρον 12 (3), Κουζμίνσκας, Ζούμπκοφ 9 (3), Πόιθρες 14 (5/5 δίποντα), Πονίτκα 4, Φράνκαμπ 2, Γκουντάιτις 10 (5/6 δίποντα).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Ουίλμπεκιν 8 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Έβανς 6, Καλοϊάρο, Γουίλιαμς 14 (1), Τέιλορ 2, Ρέινολντς 24 (10/16 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο, Μπλέιζερ, Κοέν 5 (1), Νάναλι 7 (1), Ζίζιτς 5, Ζιβ