Σλούκας ο Μαέστρος του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ: “Τιμωρήσαμε τη ζώνη του Παναθηναϊκού” (video)

2021-12-23T22:06:16+00:00 2021-12-23T22:39:30+00:00.

23/Dec/21 22:06

sloukas

Ο Κώστας Σλούκας αποτέλεσε έναν εκ των μεγάλων πρωταγωνιστών του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό κάνοντας τη διαφορά στην επίθεση σε κρίσιμα σημεία.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του ντέρμπι στο ΟΑΚΑ και με πολλούς πρωταγωνιστές κατάφερε να πανηγυρίσει ένα τεράστιο διπλό βαθμολογικά και ψυχολογικά με 84-65.

Ο Κώστας Σλούκας ήταν απολαυστικός και ο ηγέτης της “ερυθρόλευκης” περιφέρειας αφού σε 29 λεπτά συμμετοχής σκόραρε 16 πόντους με 4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 2/2 βολές, ενώ μοίρασε 6 ασίστ με 3 λάθη, μάζεψε 3 ριμπάουντ, έκανε 1 κλέψιμο και τελείωσε το παιχνίδι με 21 PIR το κορυφαίο της ομάδας του μαζί με τον Σάσα Βεζένκοφ!

Ο διεθνής γκαρντ από το πρώτο δεκάλεπτο που αγωνίστηκε διάβασε σωστά την άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησε ο κόουτς Πρίφτης και την “πλήγωσε” είτε βρίσκοντας λύσεις μοιράζοντας έτοιμα καλάθια σε Μάρτιν – Φαλ είτε ελεύθερα σουτ σε Βεζένκοφ και Λαρεντζάκη ακόμα και αν ο δεύτερο τα “έσπασε” (0/7).

Αναλυτικά τι είπε μετά το ματς:

“Το προηγούμενο ματς μας έδωσε πως όλα τελειώνουν στο 40. Κάναμε πολύ καλή δουλειά τιμωρήσαμε τη ζωνη ελέγξαμε το ρυθμό και κερδίσαμε δίκαια. Δουλέψαμε τη ζώνη και αρκετά αυτές τις μέρες και μας βγήκε το ματς. Πάντα το ΟΑΚΑ είναι δύσκολη έδρα και κερδίσαμε τον αιώνιο αντίπαλο μας. Σαν ομάδα οφείλουμε να ξεκινήσουμε από το μηδέν. Ανοίγει όρεξη από εδώ και πέρα”.