Ούνιξ για playoffs! Στραγγάλισε την Εφές και πήρε το πλεονέκτημα (videos)

2021-12-30T18:46:15+00:00 2021-12-30T19:33:59+00:00.

30/Dec/21 18:46

Η Ούνιξ στο Καζάν έβαλε “φρένο” στην Εφές που προερχόταν από 3/3 στην Ευρωλίγκα και έπαιζε χωρίς τους τραυματίες Μίτσιτς και Σίμον “λυγίζοντας” την με 75-67 χάρη στην εξαιρετική της άμυνα.

Ολοταχώς για μακρά πορεία στην Ευρωλίγκα οδεύει η Ούνιξ Καζάν του Βέλιμιρ Περάσοβιτς αφού έκλεισε το 2021 και εκκίνησε το δεύτερο γύρο της regular season με μία σπουδαία νίκη με 75-67 κόντρα στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναντολού Εφές που είχε σε καλή βραδιά μόνο τους Λάρκιν (17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη) και Ντάνστον (15 πόντους, 8 ριμπάουτ, 3 μπλοκ).

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Ούνιξ με ρεκόρ 11-7 παραμένει στις πρώτες έξι θέσεις της κατάταξης και άφησε πίσω της την όγδοη Εφές δύο νίκες με τους Τούρκους να μετρούν συνολικά 9 θετικά αποτέλεσμα και ισάριθμες ήττες.

Επέστρεψε από το -17 η Εφές

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι η Ούνικς, αφού με 7/8 σουτ και σούπερ άμυνα προηγήθηκε στο 4ο λεπτό με 17-0 απέναντι στην Εφές που τα έκανε όλα λάθος. Οι Τούρκοι “ξύπνησαν” με τον Ντάνστον (5 πόντους) και με επιμέρους σκορ 10-3 μείωσαν σε 20-10 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 24-17 για τους Ρώσους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εφές έλεγχε πλέον το ρυθμό του αγώνα και με τον Ντάνστον να φτάνει τους 9 και τρίποντο του Λάρκιν μείωσε από τους 17 στους 4 (28-24 στο 14′). Ο Λάρκιν το είχε πάρει προσωπικά και με 10 πόντους μείωσε σε 33-32 με επιμέρους σκορ της ομάδας του 15-9 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 42-38.

“Άντεξε” η Ούνιξ στη συνέχεια

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Καζάν ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν σαφώς πιο σκληρή άμυνα και τους γηπεδούχους να αυξάνουν το προβάδισμα τους σε 52-46 (στο 26′) με τον Τζον Μπράουν να έχει 15 πόντους. Με την Εφές να μετράει 4/14 τρίποντα η Ούνικς βρήκε πόντους στον αιφνιδιασμό και πέρασε μπροστά με 55-49 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 57-49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ένταση στο παρκέ είχε αυξηθεί και η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πάλευε για μία μεγάλη ανατροπή με το σκορ στο 64-57 στο 34ο λεπτό υπέρ των Ρώσων. Τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε η Ούνικς έγινε το φαβορί για τη νίκη, αφού με σερί 5-0 προηγήθηκε με +12 (69-57). Ο Σίνγκλετον με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 69-63 στο 1:50 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Ο Σπίσου με floater στα 45” έδωσε τη χαριστική βολή στην Εφές κάνοντας το σκορ 73-65 και στη λήξη η Ούνιξ πανηγύρισε τη τεράστια νίκη με 75-67!

Που κρίθηκε: Από την εξαιρετική άμυνα της Ούνιξ που άφησε την Εφές στους 67 πόντους με 6/21 τρίποντα, 13 λάθη και κάνοντας 8 κλεψίματα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζον Μπράουν ήταν τρομερός με 20 πόντους (8/13 σουτ), 5 κλεψίματα, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ και ο Χεζόνια “άγγιξε” το double double με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ και μεγάλες προσωπικές άμυνες.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 42-38, 57-49, 75-67