Φενέρ – Ολυμπιακός: Χωρίς ρυθμό, χωρίς σφυγμό, χωρίς νίκη στην Πόλη! (videos)

2022-01-11T20:35:48+00:00 2022-01-11T21:49:17+00:00.

11/Jan/22 20:35

dorsey_fener

Ο Ολυμπιακός στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση αν και πάλεψε στην Κωνσταντινούπολη ηττήθηκε από τη Φενερμπαχτσέ με 94-80 σε ένα ματς που έχασε τους Μπαρτζώκα και ΜακΚίσικ και “κατέρρευσε” στο δεύτερο ημίχρονο δεχόμενος 58 πόντους και κάνοντας 12 από τα 15 λάθη του.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επέστρεψε στην αγωνιστική δράση ύστερα από 16 μέρες μετά τον κορωνοϊό που την ταλαιπώρησε και αν και για σχεδόν τρία δεκάλεπτα ήταν ανταγωνιστική απέναντι στη Φενέρ στην Τουρκία στο τέλος “κατέρρευσε” λόγω της άμυνας και των λαθών της (58 πόντους παθητικό με 12 λάθη στο δεύτερο ημίχρονο) και γνώρισε την ήττα με 94-80.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Μάλιστα οι “ερυθρόλευκοι” στο παιχνίδι με την οποίο επέστρεψαν στα παρκέ αντιμετώπισαν και έξτρα προβλήματα με τον Σακίλ ΜακΚίσικ να τραυματίζεται και τον προπονητή του να αποβάλλεται στη δεύτερη περίοδο.

Πλέον η Φενέρ έχει ρεκόρ 8-10 και πλησιάζει περισσότερο την οκτάδα που οδηγεί στα playoffs, ενώ ο Ολυμπιακός με 12 νίκες και 6 ήττες παραμένει στην πρώτη τριάδα της κατάταξης. Μάλιστα οι Τούρκοι σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Πειραιώτες έχουν το πάνω χέρι καλύπτοντας εύκολα το -2 του ΣΕΦ.

Μπροστά στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός που έχασε Μπαρτζώκα και ΜακΚίσικ

Στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος και χωρίς ρυθμό με 1/5 σουτ και 2 λάθη και βρισκόταν πίσω στο σκορ με 6-2. Οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν σκορ με Ουόκαπ και Φαλ και μείωσαν σε 8-7 (στο 7′) σε ένα ματς με πολύ χαμηλό ρυθμό και σκορ. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας όπως ήταν λογικό άνοιξε από νωρίς το rotation και ο Πρίντεζης έδωσε λύσεις στην επίθεση (6 πόντους) και η πρώτη περίοδος έληξε με 17-11 και σερί 10-3 παρά τα 1/6 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι “ερυθρόλευκοι” αντιμετώπισαν πρόβλημα με το αμυντικό τους transition και σε συνδυασμό με κακές επιθετικές επιλογές από τα 6,75 δέχθηκαν σερί 7-0 και βρέθηκαν πάλι πίσω με 18-17 (στο 12′). Με τον Πρίντεζη να πετυχαίνει 2/2 τρίποντα και ο Σλούκας άλλο ένα σερί ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 28-24, αν και η Φενέρ χτυπούσε στη ρακέτα και ο ΜακΚίσικ αποχώρησε τραυματίας.

Οι Τούρκοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 8-3 και δικά τους τρίποντα μείωσαν σε 32-31 (στο 17′) και στη συνέχεια ο ρυθμός άλλαξε άρδην σε συνδυασμό και με την αποβολή του Γιώργου Μπαρτζώκα για διαμαρτυρία. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 39-36 έχοντας μόλις 3 λάθη και να αντιδράει με θετικό τρόπο στις δυσκολίες που του παρουσιάστηκαν.

To δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Κωνσταντινούπολη ξεκίνησε με τη Φενέρ να έχει βρει ρυθμό και με τους Μπούκερ και Χένρι προηγήθηκε με 50-44 (στο 23′) με επιμέρους σκορ 11-7 και 4/4 τρίποντα με τον Ολυμπιακό να έχει χάσει τον έλεγχο. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ “ξύπνησε” και με δικά του 2/2 τρίποντα οδήγησε την ελληνική ομάδα σε σερί 8-0 και στο προβάδισμα με 52-50 (στο 26′), ενώ οι Τούρκοι πέρασαν μπροστά με 61-54 (στο 28′) μετά από πέντε συνεχόμενα λάθη των κόκκινων.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό πίσω με 66-59 μετά από buzzer beater τρίποντο του Πιερ και να καλείται σε μία μεγάλη ανατροπή.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Φενέρ μπήκε δυνατά και με σερί 8-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +15 (74-59 στο 33′) και έγινε το μεγάλο φαβορί για τη νίκη έχοντας 13/23 τρίποντα. Ο Ολυμπιακός ήταν νευρικός και άστοχος και τρία λεπτά πριν το τέλος όλα είχαν κριθεί με τη διαφορά στους 19 (84-65) με την ελληνική ομάδα να έχει “καταρρεύσει”. Στο φινάλε οι “ερυθρόλευκοι” γνώρισαν δίκαια την ήττα με 94-80.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο ημίχρονο όπου η Φενέρ ήταν πίσω με 39-36 και από το 20′ μέχρι και το 33′ έκανε επιμέρους σκορ 38-20 μετρώντας 13/23 τρίποντα και προηγήθηκε με 74-59 “κλειδώνοντας” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπούκερ έκανε μεγάλη ζημιά με 12 πόντους, 5 ασίστ και 5 ριμπάουτ, ενώ επίσης σε μεγάλη βραδιά για τη Φενέρ βρέθηκαν ο τραυματίας Χένρι με 11 πόντους, 8 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Πιερ με 14 πόντους, 4 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 36-39, 66-59, 94-80