Μονακό: Βαρβάτο διπλό στο Μόναχο με οργιαστικό Μάικ Τζέιμς!

2022-01-13T22:25:49+00:00 2022-01-13T23:34:30+00:00.

13/Jan/22 22:25

Η Μονακό πέρασε από την έδρα της Μπάγερν, παίρνοντας τη νίκη με 78-83, σε ένα ματς όπου έλαμψε το άστρο του Μάικ Τζέιμς.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Ο Μάικ Τζέιμς χάρισε στο φιλοθέαμον κοινό μια… απολαυστική παράσταση και η Μονακό πέρασε από το Μόναχο, παίρνοντας μια μεγάλη νίκη με 78-83 για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Η νεοφώτιστη στην διοργάνωση Μονακό με αυτό το αποτέλεσμα ανέβηκε στο 8-11, ρεκόρ στο οποίο βρίσκεται πλέον και η Μπάγερν, με την ομάδα του πριγκιπάτου, ωστόσο, να κάνει το 2-0 εις βάρος των Γερμανών, των οπoίων είχε επικρατήσει και στο πρώτο ματς με χαρακτηριστική ευκολία.

ΝΤΕΡΜΠΙ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά, όπως δείχνει και το 18-19 (10’), με την Μπάγερν να βρίσκει στη συνέχεια λύσεις και να κάνει το 35-28. Κάπου εκεί η Μονακό ξύπνησε και με ένα σερί 12-0 πήρε τα ηνία και έκλεισε το ημίχρονο με το υπέρ της 35-40.

Μάικ Τζέιμς SHOW

Ίδια εικόνα και στην τρίτη περίοδο. Η Μονακό είχε το προβάδισμα, όμως η Μπάγερν δεν της επέτρεπε να ξεφύγει. Παρόλα αυτά, ένα ξέσπασμα των φιλοξενουμένων ήταν αρκετό για να κάνει το 54-62 του δεκαλέπτου. Με τον Τζέιμς να κάνει τα… δικά του, η διαδορά ανέβηκε στους 10 (56-66, 32’) και κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν, καθώς η Μπάγερν δεν μπόρεσε να επανέλθει. Τελικό σκορ 78-83 και νίκη για τη Μονακό.

Παίκτης κλειδί:

Ο Μάικ Τζέιμς με 26 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Επίσης 26 είχε για τη Μπάφερν ο Ουόλντεν, αλλά δεν ήταν αρκετός.

Πού κρίθηκε:

Η Μονακό το έβλεπε ΒΑΡΕΛΙ, έχοντας 70%(!) από το τρίποντο, νούμερο που δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να περιορίσει η Μπάγερν.

Δεκάλεπτα: 18-19, 35-40, 54-62, 78-83.

Μπάγερν (Τρινκιέρι): Ουάιλερ – Μπαμπ 4, Τόμας 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ουόλντεν 26 (3/3 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ρίβερς 3 (1/6 σουτ), Χάντερ 8 (6 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 6 (1/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Λούτσιτς 14 (2), Ομπστ, Ρούμπιτ 6 (7 ριμπάουντ), Σίσκο, Ραντόσεβιτς.

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπέικον 11 (4/8 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Βέστερμαν 2, Τόμας 7 (1), Ντιάλο 3 (1/4 τρίποντα), Μότουμ 5 (1), Μοτιεγιούνας 10 (5 ριμπάουντ), Ουαταρά 3 (1), Άντζουσιτς 16 (1/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/5 βολές), Χολ, Τζέιμς 26 (5/10 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη).