Η σκληρή Μακάμπι “τσαλάκωσε” τον Ολυμπιακό! (videos)

2022-01-20T21:53:18+00:00 2022-01-20T22:25:39+00:00.

20/Jan/22 21:53

Ο Ολυμπιακός γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στην Ευρωλίγκα μετά από τη Φενέρ στην Πόλη, αφού στο Τελ Αβίβ “λύγισε” εύκολα στο δεύτερο μέρος από την Μακάμπι με 84-69 παρουσιάζοντας κακή εικόνα.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα απέναντι σε αυτή του Γιάννη Σφαιρόπουλου παρουσίασε ένα καλό πρόσωπο μόνο στο πρώτο ημίχρονο, αφού στο δεύτερο μέρος “κατέρρευσε” και στις δύο πλευρές του παρκέ με τη Μακάμπι να κάνει ότι θέλει και να επιστρέφει απόλυτα δίκαια στις νίκες με 84-69 στην Ευρωλίγκα μετά τα οχτώ σερί αρνητικά αποτελέσματα που μετρούσε.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Οι “ερυθρόλευκοι” στο δεύτερο εικοσάλεπτο δεν κατάφεραν σχεδόν καθόλου να επιβάλλουν το ρυθμό τους και να εφαρμόσουν το πλάνο τους, με αποτέλεσμα να μην παρουσιάσουν καθόλου καλό πρόσωπο και να βρεθούν να κυνηγούν διαφορές των 20 πόντων από μία ομάδα που είχε απραξία λόγω κορωνοϊού.

Πλέον η Μακάμπι έχει ρεκόρ 8-11 και πλησιάζει την πρώτη οκτάδα κερδίζοντας στην Ευρωλίγκα μετά από δύο μήνες (17/11/2021 στο Τελ Αβίβ τη Μονακό), ενώ ο Ολυμπιακός με 12 νίκες και 7 ήττες πλέον ισοβαθμεί με αρκετές ομάδες στις θέσεις 3-7 της κατάταξης.

Ντέρμπι από νωρίς και με υπογραφή Ζίζιτς πίσω στο σκορ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι επιθετικά μετρώντας 3 λάθη και 1/6 σουτ και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-2 (στο 5′), με τον Ζίζιτς να φτάνει γρήγορα 5 πόντους χτυπώντας μέσα στο ζωγραφιστό. Ο Παπανικολάου έχοντας 7 από τους 10 πόντους της ομάδας του μείωσε σε 12-10 (στο 8′) με τους “ερυθρόλευκους” να ανεβάζουν ρυθμό μετά την είσοδο του Σλούκα στο παρκέ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε κιόλας σε 14-14 (στο 9′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 19-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πήρε βοήθειες από τους ΜακΚίσικ και Πρίντεζη και με επιμέρους σκορ 7-2 προηγήθηκε για πρώτη φορά με 23-21 (στο 13′) έχοντας 3/7 τρίποντα και 13 ριμπάουντ έναντι 6 της Μακάμπι. Ο ΜακΚίσικ φτάνοντας γρήγορα τους 7 πόντους ανέβασε τη διαφορά για την ελληνική ομάδα στο +5 (28-23 στο 15′) εκμεταλλευόμενος τα δυναμικά drive του.

Ο Ολυμπιακός σταμάτησε να κυκλοφορεί καλά την μπάλα στην επίθεση και η Μακάμπι με 2/2 τρίποντα από Ουίλμπεκιν – Νάναλι και μείωσε σε 32-31 (στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Ισραηλινούς μπροστά με 40-38 και τον Ζίζιτς να έχει 15 πόντους με 6/7 δίποντα δημιουργώντας τεράστια προβλήματα στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα η οποία δέχθηκε 12/17 δίποντα σε 20 λεπτά.

“Ερυθρόλευκη” κατάρρευση στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Τελ Αβίβ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μην είναι καθόλου συγκεντρωμένος στην άμυνα, τον Ζίζιτς να κάνει ότι θέλει τον Φαλ και την Μακάμπι να προηγείται για πρώτη φορά με +9 (52-43 στο 24′) με επιμέρους σκορ 12-3. Oι “ερυθρόλευκοι” ήταν άστοχοι επιθετικά και χωρίς κίνηση, η άμυνα αλλαγών δεν έβγαινε καθόλου και οι γηπεδούχοι διαχειρίζονταν εύκολα μία διαφορά 11 πόντων (60-49 στο 28′).

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 66-56 μετά από buzzer beater φόλοου του Ρέινολντς και με τον Ολυμπιακό να αναζητάει μία μεγάλη ανατροπή.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να έχουν κακές επιλογές στην επίθεση και στην άμυνα και η διαφορά εκτινάχθηκε στους 18 (75-57 στο 35′) με τη Μακάμπι να γίνεται ακλόνητο φαβορί έχοντας δεχθεί 1 πόντο σε 5′ λεπτά. Η διαφορά 2′ λεπτά πριν το φινάλε με τρίποντα του Ουίλμπεκιν πήγε και στους 22 (81-59) και στο τέλος ο Ολυμπιακός γνώρισε μία δίκαιη ήττα με 84-69.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο ημίχρονο όπου ο Ολυμπιακός δέχθηκε συνολικό επιμέρους σκορ 44-31 χάνοντας την επαφή του με το σκορ από το φινάλε της τρίτης περιόδου και μετά, μετρώντας 6/22 τρίποντα και 15 ασίστ με ισάριθμα λάθη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ζίζιτς έκανε ότι ήθελε μέσα στη ρακέτα του Ολυμπιακού έχοντας 23 πόντους με 10/11 δίποντα και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-38, 66-56, 84-69