Άντε Ζίζιτς: Ο “δήμιος” του Ολυμπιακού MVP της αγωνιστικής! (video)

2022-01-21T22:57:26+00:00 2022-01-21T23:17:28+00:00.

21/Jan/22 22:57

Ο Άντε Ζίζιτς έκανε ένα μικρό… πάρτι απέναντι στην γραμμή των ψηλών του Ολυμπιακού, με τον Κροάτη να οδηγεί τη Μακάμπι στη μεγάλη νίκη και παράλληλα να κερδίζει το βραβείο του κορυφαίου της 22ης αγωνιστικής!

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Η 22η αγωνιστική ολοκληρώθηκε με τις ελληνικές ομάδες να γνωρίζουν δύο ήττες. Αυτή του Ολυμπιακού βέβαια ήταν και η πιο βαριά, καθώς η Μακάμπι επικράτησε με το επιβλητικό 84-69.

Το μεγάλο πρόβλημα του Ολυμπιακού στο παρκέ πάντως είχε ονοματεπώνυμο. Ο λόγος για τον Άντε Ζίζιτς.

Ο αδερφός του άλλοτε παίκτη του Ολυμπιακού, Άντριγια Ζίζιτς, από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα έστησε ένα… πάρτι κάτω από το καλάθι των Πειραιωτών, οι οποίοι δεν μπόρεσαν ποτέ να τον αντιμετωπίσουν και να τον περιορίσουν. Ο Ζίζιτς ξεκίνησε το παιχνίδι με τρομακτικό τρόπο, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο είχε ήδη 7 πόντους, ενώ τελείωσε το ημίχρονο με συνολικά 16 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ και 1 μπλοκ.

Στο δεύτερο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να τον περιορίσει, όμως ο Κροάτης, έχοντας μαζέψει πολλούς παίκτες επάνω του, έδωσε την ευκαιρία στους συμπαίκτες του να βρουν τα σουτ που αναζητούσαν, εκτοξεύοντας έτσι την διαφορά.

Συνολικά ο Ζίζιτς τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους, έχοντας 10/12 δίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 4 κερδισμένα φάουλ, ΚΑΝΕΝΑ προσωπικό φάουλ και συνολικά 33 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, νούμερο με το οποίο ισοφάρισε και το ρεκόρ καριέρας του.

Αυτή ήταν και η κορυφαία επίδοση όλης της αγωνιστικής, με τον Κροάτη να κερδίζει… χαλαρά το βραβείο του MVP της 22ης “στροφής” της Ευρωλίγκας. Αυτή ήταν και η πρώτη φορά στην καριέρα του Κροάτη που κατέκτησε το εν λόγω βραβείο.