Η Ευρωλίγκα θυμήθηκε το συγκλονιστικό τελευταίο λεπτό του “Εφές-Παναθηναϊκός” (videos)

2022-01-23T12:15:10+00:00 2022-01-23T14:24:55+00:00.

23/Jan/22 12:15

Η αναμέτρηση της Εφές με τον Παναθηναϊκό ήταν ένα ”θρίλερ”, με την Ευρωλίγκα να μας θυμίζει ξανά το τελευταίο συγκλονιστικό λεπτό.

Η 22η αγωνιστική άφησε μία γλυκόπικρη στον Παναθηναϊκό.

Οι ”πράσινοι” (4-15) έκαναν την καλύτερη εκτός έδρας εμφάνισή τους στην φετινή Ευρωλίγκα, αλλά η Εφές (10-10) ”έκλεψε” τη νίκη στο τέλος με τρίποντο του Έιντριαν Μοερμάν, για το τελικό 82-81.

Ο Γάλλος ήταν κομβικός για τη νίκη της ομάδας του και πέρα από το σουτ νίκης, είχε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ και δικαίως ξεχώρισε, παρόλο που πρώτος σκόρερ ήταν ο Βασίλιε Μίτσιτς των 20 πόντων, αλλά και 0/7 τριπόντων.

Όπως αναφέραμε, το παιχνίδι στην Πόλη τα είχε όλα. Έτσι, η Ευρωλίγκα έκανε ένα ”δώρο” στους φίλους της και ”ανέβασε” στο YouTube το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Τι είδαμε σε αυτό το διάστημα;

Με το σκορ στο 78-80, είδαμε τα εξής:

79-80 με 1/2 βολές του Μπράιαντ Ντάνστον (-52”)
άστοχο δίποντο του Ντάριλ Μέικον (-29”)
άστοχο τρίποντο του Βασίλιε Μίτσιτς (-16”)
79-81 με 1/2 βολές του Οκάρο Ουάιτ (-14”)
92-81 με τρίποντο του Έιντριαν Μοερμάν (-2”)
άστοχο τρίποντο του Νεμάνια Νέντοβιτς (-1”)

Για την ιστορία, ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, αλλά η άμυνα στην τελευταία φάση και μοιραία η ήττα, επισκίασε την εμφάνισή του.

Eurohoops Show: Vol. 16: Το 0/2 των “αιωνίων” σε Πόλη & Τελ Αβίβ (και 0/4 μέσα στο 2022)

Ευρωλίγκα: Ήττες για Παναθηναϊκό κι Ολυμπιακό (βαθμολογία)

Χαραλαμπίδης για την τελευταία άμυνα: “Επιλέξαμε να μην κάνουμε φάουλ”