Μπάγερν: Διπλό επί της Βιλερμπάν και άριστα 10!

2022-01-25T22:42:33+00:00 2022-01-26T00:14:10+00:00.

25/Jan/22 22:42

Η Μπάγερν πήρε μια σπουδαία νίκη επί της Βιλερμπάν με 77-68 και έφτασε τις 10 νίκες, κοιτώντας πλέον για τα καλά την οκτάδα!

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Εύκολη νίκη πήρε η Μπάγερν επί της Βιλερμπάν, με τους Βαυαρούς να επικρατούν στο “Αστρομπάλ” με 77-68.

Από την αρχή μέχρι το τέλος η Μπάγερν είχε τον έλεγχο, φτάνοντας στη νίκη πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό +9.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Μπάγερν ανέβηκε στο 10-11 και μπήκε για τα καλά στη μάχη για την οκτάδα, ενώ η Βιλερμπάν υποχώρησε στο 9-12.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ρούμπιτ με 17, ενώ 11 είχε ο Γιάραμαζ και 10 ο Ομπστ.

Από την άλλη οι Τζόουνς και Φαλ είχαν από 14.

Η πρώτη περίοδο είχε τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, αλλά τη Μπάγερν να κλείνει την περίοδο προηγούμενη με 16-20. Κάπου εκεί τα πάντα… τελείωσαν.

Στην δεύτερη περίοδο οι Βαυαροί γκάζωσαν και με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα και την ευστοχία τους μπροστά ξέφυγαν, με το ημίχρονο να κλείνει στο 29-45

Τα πάντα είχαν πλέον μπει στο δρόμο τους, καθώς η διαφορά παγιώθηκε σε διψήφιες τιμές, με την Βιλερμπάν να μην καταφέρνει να απειλεί την αντίπαλό. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 42-61, ενώ στο τέταρτο, παρότι οι Γάλλοι ανέβασαν την απόδοσή τους και μείωσαν στους 9 στο 39΄δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι περισσότερο.

Τελικό σκορ 68-77 και νίκη για τη Μπάγερν.

Παίκτης κλειδί:

Ο Ρούμπιτ έκανε σπουδαία δουλειά κοντά στο καλάθι, έχοντας 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Πού κρίθηκε:

Η Μπάγερν σούταρε με συγκλονιστικά ποσοστά (70% δίποντα, 47.8% τρίποντα), ενώ κέρδισε και τη μάχη των ριμπάουντ με 30-21.

Δεκάλεπτα: 16-20, 29-45, 42-61, 67-77.

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Οκόμπο 4 (2/8 σουτ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζόουνς 14 (4/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ασίστ), Καουντί 8 (2), Λακόμπ 4, Νάιτ 8 (0/3 τρίποντα), Γκιστ 10, Φαλ 14 (6/6 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Οσετκόφσκι 6, Στραζέλ.

Μπάγερν (Τρινκιέρι): Γουάιλερ – Μπαμπ 9 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Τόμας 5 (1), Γουόλντεν, Χάντερ 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 11 (3/4 τρίποντα), Λούτσιτς 8 (2), Τζορτζ, Ομπστ 10 (2), Ρούμπιτ 17 (7/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Σίσκο 4, Ραντόσεβιτς 5 (1).