Ζενίτ: Έπιασε… πελάτισσα την Εφές!

2022-01-27T19:53:25+00:00 2022-01-27T20:27:22+00:00.

27/Jan/22 19:53

Η Ζενίτ πήρε τη νίκη απέναντι σρην Εφές με 76-67 και μάλιστα έκανε το 2-0 κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, έχοντας το απόλυτε πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Εύκολο έργο είχε η Ζενίτ απέναντι στην Εφές, με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να γκαζώνει στο δεύτερο ημίχρονο και να παίρνει τη νίκη με 76-67.

Το ματς φάνταζε κλειστό στο ξεκίνημα, όμως μετά το ημίχρονο η Ζενίτ ξέφυγε, δημιουργώντας ακόμα και διψήφιες διαφορές, καθαρίζοντας έτσι την υπόθεση νίκη.

Κορυφαίος της Ζενίτ, η οποία επέστρεψε στις νίκες και ανέβηκε στο 13-7, ήταν ο Πόιθρες με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ. Μάλιστα με αυτό το αποτέλεσμα οι Ρώσοι μπαίνουν ακόμα πιο δυναμικά στη μάχη της τετράδας, κάνοντας παράλληλα και το 2-0 απέναντι στους Πρωταθλητές Ευρώπης.

Από την άλλη για την Εφές του 10-11, η οποία δεν είχε στην διάθεση της τον Λάρκιν, ο Μίτσιτς είχε 22 πόντους και ο Σιμόν 17.

Κλειστό το πρώτο μισό

Ζενίτ και Εφές ξεκίνησαν να συμπορεύονται από την αρχή, με την εικόνα της αναμέτρησης να μην αλλάζει για μεγάλο διάστημα. Είναι χαρακτηριστικό πως το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 17-18, ενώ και το δεύτερο ήταν σε παρόμοια κατάσταση, με το ημίχρονο να κλείνει στο 37-38.

Άμυνα και… περίπατος για τη Ζενίτ

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια τελείως διαφορετική ιστορία. Η Ζενίτ έπαιξε καταπληκτική άμυνα, την ώρα που η Εφές τα… έσπασε. Κάπως έτσι και χωρίς να παίξει τρομερό μπάσκετ, η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 52-42.

Στη συνέχεια η Εφές προσπάθησε να επιστρέψει, όμως η Ζενίτ είχε τις απαραίτητες λύσεις, φτάνοντας έτσι στη νίκη με 76-67.

Δεκάλεπτα: 17-18, 37-36, 52-42, 76-67.

Πού κρίθηκε:

Το τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου η Ζενίτ έτρεξε ένα επιμέρους 15-6 ήταν και το σημείο κλειδί του αγώνα, καθώς η Εφές δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Παίκτης κλειδί:

Ο Άλεξ Πόιθρες είχε 21 πόντους με 9 ριμπάουντ, κάνοντας τεράστια ζημιά στην Εφές. Παράλληλα ο Αμερικανός έσπασε το ρεκόρ καριέρας του στο σκοράρισμα.

Ζενίτ (Πασκουάλ): Λόιντ 8 (8 ασίστ), Ζαχάροφ, Καράσεφ 6 (2), Κουλάγκιν 9 (2), Μπάρον 13 (3), Πούσκοφ, Κουζμίνσκας, Ζούμπκοφ 4 (2/4 δίποντα), Πόιθρες 21 (9/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Πονίτσκα, Μίκι 15 (5/6 δίποντα).

Εφές (Αταμάν): Μπομπουά 7 (1), Σίνγκλετον 4 (4/4 βολές), Μπράιαντ, Γκαζί, Μοερμάν 11 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τουντσέρ, Πλάις 2, Μίτσιτς 22 (7/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 λάθη), Ντάνστον 4 (5 ασίστ), Σιμόν 17 (8/10 δίποντα)