Ολυμπιακός – Ερ. Αστέρας: Χέρι αδελφικό έσπασε του ΣΕΦ το απόλυτο! (videos)

2022-01-27T21:48:47+00:00 2022-01-28T04:33:00+00:00.

27/Jan/22 21:48

kalinic

Ο Ολυμπιακός των σημαντικών απουσιών δεν τα κατάφερε στο ΣΕΦ απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, γνωρίζοντας την ήττα με 72-76, με τους Σέρβους να σπάνε, έτσι, το εντός έδρας αήττητο των ομόχρωμών τους, του Πειραιά.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Οι “ερυθρόλευκοι” του Βελιγραδίου έμελλε να είναι αυτοί που θα έβαζαν τέλος στο φετινό περήφανο σερί του Ολυμπιακού, επικρατώντας με 76-72 (σ.σ. και δεύτερη φορά στην κανονική περίοδο) στο φαληρικό στάδιο.

Αυτό το αποτέλεσμα συνιστά και την πρώτη ήττα της ομάδας του Γιώργου Μπρτζώκα στο ΣΕΦ για φέτος, όσον αφορά την Ευρωλίγκα, με το νικηφόρο σερί να ανακόπτεται στο 9-0. Επιπλέον, πρόκειται για την τρίτη συνεχόμενη ευρωπαϊκή ήττα των Πειραιωτών – όλες μέσα στο 2022 – οι οποίοι πλέον υποχώρησαν στο 12-8. Από την άλλη ο Ερυθρός Αστέρας ανέβηκε στο 8-12 και διατήρησε τις όποιες ελπίδες του, λιγοστές είναι η αλήθεια, για να προλάβει το τρένο των φετινών πλέι οφ.

Ο Ολυμπιακός ήταν νευρικός σε όλο τον αγώνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν και έφτασε την διαφορά στο πόντο, δεν μπόρεσε να κάνει το κάτι παραπάνω, καθώς μετά το 67-68 (37’), οι Σέρβοι έτρεξαν ένα σερί 6-0 και καθάρισαν την υπόθεση νίκη.

Για τον Ολυμπιακό, που έπαιξε χωρίς Πρίντεζη, Παπανικολάου και ΜακΚίσικ, κορυφαίος με διαφορά ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ με 20 πόντους, 4 τρίποντα και 8 ριμπάουντ.

Κακό ξεκίνημα, καλή συνέχεια

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού δεν ήταν καλό. Οι Πειραιώτες εμφανίστηκαν νευρικοί και χωρίς καθαρό μυαλό σε επίθεση και άμυνα, με τον Ερυθρό Αστέρα να το εκμεταλλεύεται και να φτάνει στο 10-20 στο 7’. Η είσοδος του Κώστα Σλούκα ανέβασε τον ρυθμό της ομάδας του Πειραιά, η οποία με ένα σερί 11-0 έφτασε στο 21-20. Ο Μίτροβιτς σκόραρε, Σλούκας και Βεζένκοφ αστόχησαν και κάπως έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε στο 21-22.

Στο ίδιο έργο θεατές

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει κακή λειτουργία στην επίθεση, όμως κάποιες ατομικές ενέργειες έδιναν στους Πειραιώτες τις απαραίτητες ανάσες. Ο Ερυθρός Αστέρας από πλευράς του είχε κάποια μικρά προβαδίσματα, αλλά χωρίς να παίρνει τον έλεγχο, με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-37.

Νέο κακό ξεκίνημα, μέχρι να βγει μπροστά ο Βεζένκοφ

Το κακό ξεκίνημα του Ολυμπιακού το είδαμε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Πειραιώτες είχαν για ακόμα μια φορά κακή λειτουργία στην επίθεση, με τον Ερυθρό Αστέρα να βρίσκει ξανά την ευκαιρία να ξεφύγει, κάνοντας το σκορ 42-50 (25’). Ο Βεζένκοφ πήρε πρωτοβουλίες και το σκορ έγινε γρήγορα 48-50, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 52-56.

Έφτασε στον πόντο, αλλά…

Οι Σέρβοι παρέμειναν σε ρόλο οδηγού, με τον Ολυμπιακό να είναι άστοχος, αλλά και να παίρνει λάθος αποφάσεις σε επίθεση και άμυνα. Οι Σέρβοι έφτασαν ξανά στο +8 (57-65, 35’), όμως ο Κώστας Σλούκας ανέβηκε και μαζί του πήρε όλο τον Ολυμπιακό, που με καλάθι του Βεζένκοφ έφτασε στον πόντο (65-66, 37′). Οι Σέρβοι ένιωθα την πίεση, όμως, έστω και δύσκολα, βρήκαν τρόπο να κρατηθούν μπροστά (67-72, 38′), φτάνοντας εν τέλει στη νίκη. Τελικό σκορ 72-76 και νίκη για τον Ερυθρό Αστέρα.

Πού κρίθηκε:

Ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο στο τέλος, όμως ένα σερί των Σέρβων καθάρισε τα πράγματα, με τον Ερ.Αστέρα να ξεφεύγει και να τελειώνει την υπόθεση νίκη.