Εφτάψυχη Ρεάλ “άλωσε” και το Μονακό! (videos)

2022-01-28T21:34:45+00:00 2022-01-28T22:31:06+00:00.

28/Jan/22 21:34

Η Ρεάλ Μαδρίτης σε μία σπουδαία ματσάρα στο “Πριγκιπάτο” λύγισε στη δεύτερη παράταση τη Μονακό με 90-84 αποδεικνύοντας το χαρακτήρα της και παραμένοντας πρώτη στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκα.

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο αντιμετώπισαν μία από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες της Ευρωλίγκα εκτός έδρας και “άντεξαν” μέχρι και τη δεύτερη παράταση απέναντι στη Μονακό πανηγυρίζοντας το τεράστιο διπλό με 90-84 και την έβδομη συνεχόμενη ευρωπαϊκή τους νίκη.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μονακό έχει ρεκόρ 10-12 και παραμένει έστω και οριακά εντός οκτάδας με το σερί των τριών νικών της να ολοκληρώνεται, ενώ η Ρεάλ με 18-3 παραμένει πρώτη στην κατάταξη.

Ματσάρα από νωρίς στο “Πριγκιπάτο”

Η Ρεάλ στο πρώτο ενάμιση λεπτό ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με 5-0, όμως η Μονακό με εξαιρετική άμυνα και με 3/4 δίποντα έκανε σερί 9-0 και πέρασε μπροστά με 9-5 (στο 6′) με τη “Βασίλισσα” αντίστοιχα να έχει ήδη 6 λάθη. Ο Ερτέλ με προσωπικούς πόντους μείωσε σε 12-11 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 18-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μονακό συνέχιζε να “δέρνει” και να πιέζει τους Ισπανούς και με επιμέρους σκορ 9-3 σε 4′ λεπτά αύξησε το προβάδισμα της για πρώτη φορά στο +8 (27-19 στο 14′). Η Ρεάλ αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 8-1 και 2/2 τρίποντα από Γιουλ – Γιαμπουσέλε μείωσε σε 28-27 (στο 16′), και με βολές ξανά του Γιουλ πέρασε και μπροστά με 29-28 (στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Λάσο μπροστά με 35-34.

Το γύρισε και το έκανε ‘”θρίλερ” η Ρεάλ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μονακό ξεκίνησε με τη Ρεάλ να κάνει εντυπωσιακό επιμέρους  σκορ ;4-7 και να προηγείται για πρώτη φορά με +8 (49-41 στο 25′) με τον Γιαμπουσέλε (13 πόντους με 4/4 σουτ και 8 ριμπάουντ) πρωταγωνιστή και με 8/16 τρίποντα. Η  Μονακό προσπαθούσε να αντιδράσει και μείωσε σε 56-53 (στο 28′) με δικό της επιμέρους σκορ 12-7 και η τρίτη περίοδος έληξε 57-56 για τους Γάλλους με τον Μπέικον να έχει 14 πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες και η Μονακό στο 35ο λεπτό κρατούσε ένα ελάχιστο προβάδισμα με 61-60. Η Ρεάλ ήταν ιδιαίτερα άστοχη και δεν εκμεταλλευόταν την υπεροχή στα ριμπάουντ (40-28) και οι γηπεδούχοι δύο λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκαν με 66-60 μετά από πέντε σερί πόντους του καθοριστικού Μπέικον.

Ο Γιαμπουσέλε φτάνοντας τους 16 πόντους με μεγάλο τρίποντο μείωσε στο 1:30 σε 66-63 και ο Ρούντι στο 1′ λεπτό με νέο τρίποντο ισοφάρισε 66-66! Δύο άστοχες επιθέσεις των ομάδων έφεραν την κατοχή στους Γάλλους με τον Μπέικον να αστοχεί επίσης και το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Παράταση

Το κλειστό και αργό στυλ του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά η “Βασίλισσα” προηγήθηκε με 70-67 δείχνοντας καλύτερη εικόνα. Η Μονακό με την άμυνα της να βελτιώνεται και πάλι και δημιουργίες του Τζέιμς αντέδρασε και με καθοριστικό σερί 8-0 και προσπέρασε με 75-70 ένα λεπτό πριν το τέλος της παράτασης. Η “Βασίλισσα” όμως και πάλι αντέδρασε και με δικό της σερί 5-0 με Πουαριέ – Ταβάρες ισοφάρισε σε 75-75 στα 15”. Στην τελευταία κατοχή που την είχε η Μονακό ο Τζέιμς δέχθηκε τάπα σε τρίποντο από τον Ταβάρες και ο αγώνες πήγε σε δεύτερη παράταση!

Εκεί οι φιλοξενούμενοι με τον Ερτέλ και ψηλό σχήμα με Ρούντι, Ντεκ, Γιαμπουσέλε και Ταβάρες προηγήθηκαν με 80-77, αλλά ο Ντιαλό ισοφάρισε με τρίποντο σε 80-80. Η Ρεάλ με σερί 5-0 και τρίποντο του Τέιλορ 2′ πριν τη λήξη της δεύτερης παράτασης έγινε το φαβορί με προβάδισμα 85-80. Ο Τζέιμς στο 1:20 με 1/2 βολές μείωσε σε 85-81 και στη συνέχεια ένα καλάθι και φάουλ του Ντεκ (88-81) τελείωσε το ματς. Στο τέλος οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο πανηγύρισαν το τεράστιο διπλό με 90-84.

Που κρίθηκε:  Στη δεύτερη παράταση όπου η άμυνα της Ρεάλ ήταν εξαιρετική καθώς δέχθηκε μόλις 6 πόντους σε 5′ λεπτά και “καθάρισε” για το δραματικό διπλό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιαμπουσέλε που για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν φανταστικός κάνοντας double double με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 34-35, 57-56, 66-66, 75-75, 84-90