Πήρε εύκολα το τουρνουά η Φενέρ

2015-09-27T23:02:10+00:00 2015-09-28T11:38:05+00:00.

27/Sep/15 23:02

Η Φενέρμπαχτσε κατέκτησε το τουρνουά της Ζαντάς κερδίζοντας εύκολα και την Μπάγερν. Πολυτιμότερος ο Ούντοχ, άστοχος αλλά με πολύ χρόνο συμμετοχής ο Σλούκας και αποκάλυψη ο νεαρός Ομέρ

Της Eurohoops Team info@eurohoops.net

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε πολύ εύκολα την Μπάγερν με 76-55 στον τελικό του τουρνουά του Ζαντάρ και το κατέκτησε με 3 νίκες. Από το ξεκίνημα του αγώνα η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ανέλαβε πλήρως τα ηνία της αναμέτρησης, με τον Γιαν Βέσελι να δίνει το… σύνθημα!

Ο Τσέχος έβαλε 14 πόντους στην πρώτη περίοδο, που ολοκληρώθηκε με την Φενέρμπαχτσε να κερδίζει 20-6. Η άμυνα της Τουρκικής ομάδας ήταν προσηλωμένη, κανένας παίκτης του Πέσιτς δεν κατάφερε να σκοράρει διψήφιο αριθμό πόντων και τα 23/64 σουτ με τα οποία τελείωσε τον αγώνα η Γερμανική ομάδα καταδεικνύει τον “εγκλωβισμό” που υπέστη καθ΄ όλη τη διάρκεια του τελικού.

Στο 30′ οι νικητές είχαν ένα προβάδισμα 17 πόντων (55-38), με την διαφορά να πηγαίνει και πάνω από τους 20 στα τελευταία λεπτά. Ο Βέσελι ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, πολύ καλά πήγε ο Μάρκο Κέσελ (10π) που συμμετέχει στην προετοιμασία της Φενέρμπαχτσε, ενώ εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε ο 17χρονος Ομέρ Γιουρτσεβέν με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο Κώστας Σλούκας είχε 5 πόντους και 4 ασίστ, όντας άστοχος με 0/4 σουτ, αλλά έμεινε στο παρκέ για 24,5 λεπτά. Ο Εκπέ Ούντοχ που είχε 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, αλλά και 5 ασίστ, αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του τουρνουά.