Μακάμπι: Θριάμβευσε στο Κάουνας παρά τις απουσίες! (videos)

2022-02-01T20:55:33+00:00 2022-02-01T23:14:53+00:00.

01/Feb/22 20:55

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ παρά τα προβλήματα με τον κορωνοϊό και χωρίς τον Γιάννη Σφαιρόπουλο παρών έκανε το 3/3 στο δεύτερο γύρο της Ευρωλίγκα κερδίζοντας εκτός έδρας με 94-78 την ουραγό Ζαλγκίρις Κάουνας.

Γιάννη Σφαιρόπουλο και κάποιους παίκτες μπορεί να μην είχε η Μακάμπι στο Κάουνας, αλλά με σπουδαία άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Τζέιμς Νάναλι να είναι σε βραδιά καριέρας η ομάδα του Άβι Έβεν πέρασε με το εμφατικό 94-78 από την έδρα της Ζαλγκίρις και επιβεβαιώνει πως βρίσκεται σε καλή αγωνιστική φόρμα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μακάμπι με ρεκόρ 10-11 και με το πρώτο της διπλό μετά από 7 σερί αρνητικά αποτελέσματα πλησιάζει την οκτάδα και ελπίζει βάσιμα για playoffs, ενώ η Ζαλγκίρις με ρεκόρ 3-17 παραμένει ουραγός και μετράει επτά ματς χωρίς.

Ντέρμπι από νωρίς στο Κάουνας

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η γηπεδούχος Ζαλγκίρις και με 4/6 σουτ και εκμεταλλευόμενη τα γρήγορα λάθη (2) της Μακάμπι προηγήθηκε με 10-6 (στο 3′). Οι Ισραηλινοί που ταξίδεψαν χωρίς τον Γιάννη Σφαιρόπουλο αντέδρασαν με μακρινά σουτ και πόντους στο transition έκαναν επιμέρους σκορ 14-5 και πήραν το προβάδισμα με 20-15 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 21-19 για φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μακάμπι με 8/13 σουτ και 9 ασίστ ήταν αρκετά καλύτερη από τη Ζαλγκίρις, αλλά το προβάδισμα της ήταν πολύ μικρό (28-26 στο 14′) χάρη στα 7/13 δίποντα των γηπεδούχων. Το ντέρμπι καλά κρατούσε με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε ένα μικρό προβάδισμα (33-31 στο 17′), όμως οι Λιθουανοί με τον Μπλάζεβιτς να έχει 12 πόντους και επιμέρους σκορ 9-3 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +4 (40-36 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 47-47 με 2/2 βολές του Νάναλι σε “νεκρό” χρόνο.

Το “καθάρισε” με άμυνα και Νάναλι η Μακάμπι

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Κάουνας ξεκίνησε με τις άμυνες των δύο ομάδων να πρωταγωνιστούν, το ρυθμό να έχει πέσει αισθητά και τη Μακάμπι να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με 52-51 (στο 25′). Οι Ισραηλινοί αύξησαν το προβάδισμα τους και στο +7 (60-53 στο 27′) με τρίποντο του Ουίλμπεκιν και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τρίποντο του εξαιρετικού Λεκαβίτσιους (16 πόντους) και τη Ζαλγκίρις πίσω με 64-60.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ισραηλινοί συνέχισαν να διατηρούν ένα καλό προβάδισμα των 6 πόντων (73-67 στο 33′) με τον τρομερό Νάναλι (27 πόντους) και δείχνοντας πως έχουν τον πρώτο λόγο για τη νίκη. 4′ λεπτά πριν το τέλος ο Ουίλμπεκιν έκανε το σκορ 79-71 φτάνοντας τους 17 πόντους με 2/2 βολές και έθεσε μεγάλο φαβορί τη Μακάμπι για τη νίκη. Στο 37ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με +10 (83-73) και ουσιαστικά “κλείδωσαν” τη νίκη την οποία πανηγύρισαν με 94-78.

Που κρίθηκε: Στην εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο της Μακάμπι όπου δέχθηκε μόλις 31 πόντους σε σχέση με τους 47 του πρώτου μέρους και με επιμέρους σκορ 47-31 έφυγε νικήτρια από τη Λιθουανία.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νάναλι που έκανε ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα με 32 πόντους και 6/7 τρίποντα, ενώ ακόμα είχε 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 47-47, 60-64, 78-94

Ζαλγκίρις (Ζντοβτς): Ουέμπστερ, Μπλάζεβιτς 20, Λεκαβίτσιους 16, Μινιότας 2, Γιανκούνας, Λουκοσιούνας 9, Μιλάκνις 5, Στρέλνιεκς, Κάβανο 16, Γκιφάι, Λοβέρν, Ουλανόβας 10

Μακάμπι (Σφαιρόπουλος): Ουίλμπεκιν 20, Έβανς10 , Καλοϊάρο 9, Ουίλιαμς 5, Ρέινολντς 2, Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 3, Τόμας, Μπλέιζερ, Νάναλι 32, Ζίζιτς 13, Ζιβ