Λάρκιν VS. Χάκετ: Μια “μονομαχία” 57 πόντων και 11 τριπόντων! (videos)

2022-02-02T21:00:56+00:00 2022-02-02T21:00:56+00:00.

02/Feb/22 21:00

Η Εφές νίκησε την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα. Λάθος διατύπωση. Ο Σέιν Λάρκιν νίκησε τον Ντάνιελ Χάκετ.

Τι ματς είδαμε στη Μόσχα;

ΤΣΣΚΑ και Εφές τα έδωσαν όλα, στο απόλυτο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, που κρίθηκε στην παράταση και κατέληξε στους πρωταθλητές Ευρώπης με 97-99.

Δεν  μπορούμε να γράψουμε πολλά για τον αγώνα. Έγιναν τα πάντα και δεν είναι υπερβολή να πούμε πως ήταν ίσως το πιο ωραίο της σεζόν, μέχρι στιγμής.

Και πάντα σε μία ”παράσταση”, υπάρχουν και οι πρωταγωνιστές. Στη προκειμένη, Σέιν Λάρκιν και Ντάνιελ Χάκετ, το πήγαν σε άλλο επίπεδο. Και εμείς, απλά χειροκροτήσαμε!

Ξεκινάμε με τον νικητή.

Ο Αμερικανός γκαρντ της Εφές έδειξε από το πρώτο ημίχρονο πως θα είναι η βραδιά του. Είχε ήδη 19 πόντους στα πρώτα 20′, για να τελειώσει με 26 πόντους (4/7 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3/3 βολές), 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 36 στο σύστημα αξιολόγησης σε 39:23′.

Ο 30χρονος γκαρντ έκανε ρεκόρ σεζόν σε πόντους και ασίστ -για την ακρίβεια ισοφάρισε- αλλά στο ranking είχε 37 στην εκτός έδρας νίκη κόντρα στη Μακάμπι (78-92), όταν και πάλι είχε 26 πόντους με 9/14 σουτ.

Πάμε τώρα και στον Χάκετ. Αν και 34, ο Ιταλοαμερικανός περνάει ”δεύτερη νιότη” με 8,8 πόντους-2,4 ασίστ σε 20 ματς. Μετά τους 27 πόντους (9/12 σουτ) στην εντός έδρας νίκη με την Βιλερμπάν (90-83), έκανε τα εξής:

31 πόντοι (5/7 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 3/3 βολές), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 32 στο ranking σε 32, για να κάνει ρεκόρ καριέρας στο σκορ, μετά από 241 ματς στην Ευρωλίγκα!

Το μενού είχε και… τετράποντο, σε μία φάση, που δεν έφτανε -στο τέλος- για να δώσει τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ.

Όπως και να έχει, είναι δεδομένο πως με αυτό το ματς ”κέρδισε” το μπάσκετ. Και αυτοί οι δύο παίκτες, έκαναν λίγο πιο όμορφο το βράδυ της Τετάρτης (2/2)!