Μπαρτζώκας: “Χάσαμε την ενέργειά μας, είναι πρόβλημα του κορωνοϊού”

2022-02-02T22:51:16+00:00 2022-02-02T23:29:55+00:00.

02/Feb/22 22:51

bartzokas

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μίλησε για την ήττα του Ολυμπιακού και στάθηκε στο χαμένο τρίποντο του Τόμας Ουόκαπ, το οποίο θα μπορούσε να αλλάξει την αναμέτρηση.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Στο χαμένο τρίποντο του Τόμας Ουόκαπ στάθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας (με την Ρεάλ στο +2 στο 39′), τονίζοντας επίσης πως ήταν φυσιολογικό το γεγονός πως η ισπανική ομάδα επέστρεψε στο δεύτερο ημίχρονο.

Όπως και το γεγονός ότι η ομάδα του έμεινε από ενέργεια στο τέλος, κάτι που είναι απόρροια των πολλών κρουσμάτων κορωνοϊού, που είχαν οι αθλητές το περασμένο διάστημα.

Αναλυτικά τα όσα είπε στην Ευρωλίγκα:

“Προσπαθήσαμε. Για 30-35 λεπτά ήμασταν μπροστά στο σκορ. Ήταν φυσιολογικό να επιστρέψει η Ρεάλ και να πιέσει στην άμυνα στα όρια του φάουλ. Ήταν παιχνίδι του ενός σουτ. Ήμασταν πίσω με 2 και μπορούσαμε να σκοράρουμε. Δεν τα καταφέραμε. Συγχαρητήρια στη Ρεάλ”

Στην Συνέντευξη Τύπου, πρόσθεσε:

«Πρώτα από όλα θέλω να συγχαρώ την Ρεάλ για τη νίκη της. Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι, όπως ακριβώς το περιμέναμε να είναι. Το σημαντικό για εμάς ήταν να ελέγξουμε τα συναισθήματά μας. Μετά το πρώτο μισό ξέραμε πως η Ρεάλ θα ασκήσει μεγάλη πίεση και πως οι φίλαθλοί της θα την βοηθούσαν να επιστρέψει στο παιχνίδι. Έπρεπε να ήμασταν πιο σταθεροί, ειδικά στην άμυνα. Τους δώσαμε πολλά επιθετικά ριμπάουντ και φυσικά θα έπρεπε να σουτάρουμε με καλύτερα ποσοστά. Παρότι είχαμε έξι λάθη σε ολόκληρο το παιχνίδι, είχαμε πολύ χαμηλό ποσοστό στα σουτ τριών πόντων.

Αν θέλεις να κερδίσεις μια ομάδα που έχει τον Ταβάρες στην lineup πρέπει να σουτάρεις με καλύτερα ποσοστά από αυτά που εμείς είχαμε απόψε για να έχεις τύχη. Σε τελική ανάλυση, θεωρώ πως ο αγώνας κρίθηκε σε μια απόφαση, σε ένα σουτ. Είχαμε την ευκαιρία, δημιουργήσαμε ένα ελεύθερο σουτ με το οποίο θα μπορούσαμε να πάρουμε ξανά προβάδισμα στο σκορ, όμως, το χάσαμε. Τελικά ηττηθήκαμε με 7 πόντους.

Για εμάς μετά τις συνολικά 13 κρούσματα κορωνοϊού τις τελευταίες 20-25 μέρες, ήταν σημαντικό να παρουσιαστούμε ανταγωνιστικοί. Μας έλειψε η ενέργεια στο δεύτερο μέρος και ειδικά στην τέταρτη περίοδο, κάτι που κατά τη γνώμη μου ήταν ένα πρόβλημα, που δημιουργήθηκε λόγω κορωνοϊού. Όμως, παιχνίδι με παιχνίδι, προπόνηση με προπόνηση θα βελτιωθούμε και θα ανταγωνιστούμε στο υψηλότερο επίπεδο»