Μπάγερν: Έπιασε στις 12 νίκες τον Ολυμπιακό “διαλύοντας” τη Μακάμπι στο Μόναχο! (video)

2022-02-03T22:20:23+00:00 2022-02-03T22:59:36+00:00.

03/Feb/22 22:20

Η Μπάγερν Μονάχου επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα και έκλεισε με θετικό τρόπο τη “διαβολοβδομάδα” κερδίζοντας εντός έδρας με 70-52 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ η οποία αγωνίστηκε και απόψε χωρίς το Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.ne

Σε ένα ματς με έντονο “άρωμα” playoffs και σημαντικό για την πορεία της φετινής σεζόν στην Ευρωλίγκα η Μπάγερν Μονάχου έβαλε τέλος με 70-52 στο νικηφόρο σερί των τριών νικών της Μακάμπι Τελ Αβίβ και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την είσοδο στην οκτάδα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπάγερν ανέβασε το ρεκόρ της στο 12-12 και έφτασε στις νίκες Ολυμπιακό (12-9 ρεκόρ με τρία λιγότερα ματς) και Ούνικς, ενώ η Μάκάμπι με 10-12 παραμένει κοντά στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης.

Σκληρό ντέρμπι στο πρώτο μέρος

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Μακάμπι και προηγήθηκε με 12-5 (στο 6′) με τον Ουίλμπεκιν να ξεκινάει δυνατά με 5 πόντους και το Ρέινολντς να έχει 4. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 16-13 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με το ίδιο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός ήταν πολύ χαμηλός και οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι με τα πρώτα τους εύστοχα τρίποντα πέρασαν και μπροστά μπροστά με 24-22 (στο 17′) δείχνοντας πως ελέγχουν το ρυθμό. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 30-29 σε μία πολύ σκληρή μάχη.

Το “καθάρισε” με τη άμυνα η Μπάγερ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μόναχο ξεκίνησε με τους Ρούμπιτ και Ραντόσεβιτς να έχουν μαζί 15 πόντους και να βάζουν μπροστά τους γηπεδούχους με +5 (39-34 στο 25′) με την Μακάμπι να έχει επιθετικό πρόβλημα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλο πρόβλημα και βρέθηκαν και στο -6 (44-38 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 49-41.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έκανε σερί 6-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +16 (57-41 στο 34′) και έγινε το φαβορί για τη νίκη. Τρία λεπτά πριν το τέλος η διαφορά ήταν στους 15 (64-49) με τη Μακάμπι να μην μπορεί την ανατροπή και στο τέλος η Μπάγερν πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 70-52.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα της Μπάγερν η οποία κράτησε τη Μακάμπι στους 52 πόντους με 15/31 δίποντα,3/18 τρίποντα, 5 ασίστ και 11 λάθη.

Παίκτης-κλειδί:  Ο Λούσιτς με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ και ο Χάντερ με 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ και ο Ουόλντεν είχε 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 30-29, 49-41, 70-52.

Μπάγερν: Βάιλερ-Μπαμπ 8, Τόμας 4, Ουόλντεν 13, Χάντερ 7, Γιάραμαζ 5, Λούσιτς 9, Τζορτζ 3, Ομπστ 6, Ρούμπιτ 7, Σίσκο, Σίλινγκ, Ραντόσεβιτς 8

Μακάμπι: Ουίλμπεκιν 20, Έβανς, Καλοϊάρο, Ουίλιαμς 3, Ρέινολντς 7, Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 3, Τόμας 4, Μπλέιζερ, Νάναλι 4, Ζίζιτς 7, Ζιβ 4