Μονακό: Πριγκιπική ανατροπή μέσα στο Βελιγράδι!

2022-02-03T20:54:53+00:00 2022-02-03T21:51:56+00:00.

03/Feb/22 20:54

Η Μονακό έκανε απίθανη ανατροπή μέσα στο Βελιγράδι και επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 91-80.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Απίστευτη ανατροπή για την Μονακό στην Σερβία!

Οι Μονεγάσκοι, παρότι βρέθηκαν ακόμα και στο -20 στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο έκαναν την ανατροπή και πέρασαν μπροστά και ξέφυγαν, παίρνοντας εν τέλει τη νίκη με 91-80. Έτσι, ανέβηκαν στο 12-12.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μοτιεγιούνας με 20 πόντπους, ενώ 17 πρόσθεσε ο Μπέικον και 10 ο Τζέιμς. Από την άλλη οι 19 του Χόλινς δεν ήταν αρκετοί.

Το ματς:

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκει ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ στον Ερυθρό Αστέρα. Οι Σέρβοι έπαιξαν εκπληκτικά στην επίθεση, είχαν καλή κυκλοφορία και πυροβόλησαν από μακριά αρκετές φορές, με την περίοδο να κλείνει έτσι το εντυπωσιακό 30-16.

Η διαφορά εκτοξεύτηκε ακόμα και στους 20 (45-25, 14’), όμως η Μονακό έδειξε σφυγμό και επέστρεψε. Αρχικά οι Μονεγάσκοι μείωσαν στο 52-42 του ημιχρόνου, ενώ στην τρίτη περίοδο έκαναν την ολική επαναφορά, φέρνοντας το παιχνίδι στην ισοπαλία (64-64, 30’).

Η Μονακό δεν έμεινε εκεί. Ο Μοτιεγιούνας πήρε πρωτοβουλίες, ο Τζέιμς έκανε τα… δικά του και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ακόμα και στο +11 (73-84, 37’). Κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν, με τους Μονεγάσκους να παίρνουν τη νίκη με 80-91.