Ρεάλ: ΔΙΕΛΥΣΕ την Ζενίτ και παραμένει μόνη στην κορυφή!

2022-02-04T22:29:07+00:00 2022-02-04T23:27:54+00:00.

04/Feb/22 22:29

Η Ρεάλ επικράτησε με τεράστια άνεση της Ζενίτ (85-64) και έφτασε τις 20 νίκες στην φετινή Ευρωλίγκα, παραμένοντας μόνη πρώτη στην Ευρωλίγκα!

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

ΠΑΡΤΙ έστησε η Ρεάλ στη Μαδρίτη, με την Βασίλισσα να κάνει ό,τι θέλει απέναντι στη Ζενίτ και να φτάνει στη νίκη με το επιβήτικό 85-64.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά η Ρεάλ είχε τον έλεγχο και εκτόξευσε την διαφορά, με το υπόλοιπο ματς να είναι απλά μια τυπική διαδικασία.

Γιουλ και Γιαμπουσέλε είχαν από 13 πόντους για την Ρεάλ, η οποία ανέβηκε στο 20-3, πρόσθεσε ο Τόμπκινς.

Από την άλλη ο Πόιθρες είχε 21 για την Ζενίτ του 14-9.

Το ματς:

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν θρίλερ, με τις δύο ομάδες να να σκοράρουν κατά κόρων και να φτάνουν στο 23-23 στο 10′. Στη συνέχεια τα πράγματα άλλαξαν. όσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι επένδυαν όλο και περισσότερο στο πικ εν ρολ, με τον Βενσάν Πουαριέ να κυριαρχεί. Κάπως έτσι η διαφορά ανέβηκε και το ημίχρονο έκλεισε στο 45-36.

Τα χαμένα ρωσικά περιφερειακά σουτ συνεχίστηκαν με αμείωτη ένταση στο δεύτερο μέρος, την ώρα που η Ρεάλ Μαδρίτης εκμεταλλευόταν το κάθε τι που της έδινε η αντίπαλός της. Η διοαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, σταματώντας στους 18 στο 30′, με το τέταρτο δεκάλρπτο να αποτελεί μια τυπική διαδικασία. Τελικό σκορ 85-64 και νίκη για την Ρεάλ.

Πού κρίθηκε:

Η Ζενίτ ήταν ΠΟΛΥ ΑΣΤΟΧΗ, με τους Ρώσους να τα σπάνε από μακριά, έχοντας 6/25 από τα 6,75

Παίκτης κλειδί:

Ο Πουαριέ είχε γεμάτη εμφάνιση με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Γιουλ με 13 πόντους και 3 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 23-23, 45-36, 69-51, 85-64
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Γουίλιαμς – Γκος, Κοζέρ 9 (3/4 τρίποντα), Ερτέλ 6 (0/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Ρούντι 8 (2 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Αμπάλδε 6 (5 ριμπάουντ), Αλοθέν, Πουαριέ 10 (5/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Ταβάρες 8 (4 ριμπάουντ), Γιουλ 13 (3/7 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 13 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Τόμπκινς 12 (2).
Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Πασκουάλ): Κάρτερ (0/4 σουτ, 1 ασίστ), Λόιντ 14 (2), Καράσεφ 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κουλάγκιν 8 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπαρόν 6 (2/6 τρίποντα), Πούσκοφ, Κουζμίνσκας, Ζούμπκοφ, Πόιθρες 21 (8/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/8 βολές, 9 ριμπάουντ), Μίκι 10 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ).