Αρμάνι: Επιβίωσε στο Κάουνας και ξέφυγε από τους διώκτες της!

2022-02-08T20:48:40+00:00 2022-02-08T22:55:56+00:00.

08/Feb/22 20:48

Η Αρμάνι ζορίστηκε, όμως στο τέλος γκάζωσε και πήρε τη νίκη απέναντι στην μαχητική Ζάλγκιρις με 74-70, ανεβαίνοντας στο 16-7.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Σημαντική νίκη πήρε η Αρμάνι, η οποία απέδρασε στο Κάουνας και επικράτησε της Ζάλγκιρις με 74-70.

Το ματς ήταν κλειστό, όμως στο τέλος η ποιότητα της Αρμάνι έκανε την διαφορά, με τους Ιταλούς να βγάζουν τις άμυνες που έπρεπε στο τελευταίο τρίλεπτο, να βρίσκουν σκορ στην άλλη πλευρά και να φτάνουν στη νίκη.

Η Αρμάνι με αυτό το αποτέλεσμα ανέβηκε στο 16-7 και απομακρύνθηκε από την τις Ζενίτ και ΤΣΣΚΑ (14 νίκες). Από την άλλη η Ζαλγκίρις, παρότι πάλεψε, υποχώρησε στο 3-19 και παραμένει στον πάτο της κατάταξης.

Ο Ντιλέινι είχε 20 πόντου2 και ο Τρόι Ντάνιελς 15, ενώ 11 με 10 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Χάινς.

Για την μαχητική Ζάλγκιρις ο Λεκαβίτσιους είχε 16 πόντους και ο Κάβανο 13.

Η Ζάλγκιρις ξεκίνησε καλύτερα και με όπλο την άμυνά της πήρε τον έλεγχο του αγώνα και βρέθηκε μπροστά με 11-4 στο 6’. Η Αρμάνι κάπου εκεί ξύπνησε και βρήκε στόχο από μακριά, ροκανίζοντας αρχικά τη διαφορά, ενώ ένα τρίποντο του Χολ έκανε το 16-17 στο 9’. Εν τέλει ένα καλάθι του Ουέμπστερ διαμόρφωσε το 18-17.

Η Αρμάνι είχε επιστρέψει πλέον στο παιχνίδι και με όπλο τον Σέρχι πήρε τον έλεγχο, φτάνοντας στο +8 (18-26, 12’). Οι Ιταλοί παρέμειναν για αρκετή ώρα σε ρόλο οδηγού (25-32, 16’), όμως ένα 8-0 της Ζάλγκιρις έκανε το σκορ 33-32 στο 17’. Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 35-35.

Μέχρι περίπου το 25’ τα πράγματα δεν άλλαξαν, με τις δύο ομάδες να έχουν απάντηση η μια στις προσπάθειες της άλλης. Ένα μικρό ξέσπασμα της Αρμάνι της έδωσε τα ηνία, όμως η Ζάλγκιρις ήταν και πάλι εκεί, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο ρευστό 51-53.

Οι Λιθουανοί πήραν ξανά το προβάδισμα (55-53, 31’), με την αναμέτρηση να παραμένει θρίλερ για αρκετή ώρα. Με το σκορ στο 64-64 η Αρμάνι πήρε ανάσα με τον Ντιλέινι (64-67, 36’), όμως δεν μπόρεσε να ξεφύγει περισσότερο στις επόμενες επιθέσεις. Εν τέλει δύο βολές από τον Σέρχι και τρεις πόντοι από τον Χάινς έκαναν το σκορ 65-72 (39’) και τελείωσαν την υπόθεση νίκη για την ομάδα του Μεσίνα. Τελικό σκορ 70-74 και νίκη για την Αρμάνι.

Δεκάλεπτα: 18-17, 35-35, 51-53, 70-74

Πού κρίθηκε:

Μετά το 64-64 στο 36′ η Αρμάνι έπαιξε άμυνα για σεμινάριο, δεχόμενη μόλις 6 πόντους στο υπόλοιπο παιχνίδι.

Παίκτης κλειδί:

Ο Ντιλέινι ήταν ο πρώτος σκόρερ (20π.), όμως ο Κάιλ Χάινς ήταν κομβικός στο τέλος, σκοράροντας τρεις υπερπολύτιμους πόντους στο 39ο λεπτό. Συνολικά είχε 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ζάλγκιρις Κάουνας (Ζντοβτς): Ουέμπστερ 4 (2/4 δίποντα, 6 ασίστ), Μπλάζεβιτς, Λεκαβίτσιους 16 (4/6 δίποντα, 8/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νίμπο 3 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γιανκούνας 2, Λουκοσιούνας 8 (2/8 τρίποντα), Μιλάκνις 5 (1), Κάβανο 13 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκιφάι 2, Λοβέρν 8, Ουλάνοβας 9 (1)

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Μέλι 3 (10 ριμπάουντ), Γκραντ, Ροντρίγκεθ 10 (2/3 δίποντα, 15/ τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Ταρζούσκι, Ρίτσι 2, Χολ 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Ντιλέινι 20 (4/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Ντάνιελς 15 (4), Αλβίτι 3 (1), Χάινς 11 (4/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέντιλ 5 (1)