Μακάμπι: Νίκη-χρυσάφι κόντρα στην ΤΣΣΚΑ (videos)

2022-02-10T22:14:33+00:00 2022-02-10T23:44:59+00:00.

10/Feb/22 22:14

Η Μακάμπι νίκησε την ΤΣΣΚΑ με 84-75, στην ”μάχη” των Σφαιρόπουλου-Ιτούδη.

Επέστρεψε στις νίκες η Μακάμπι και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο!

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου νίκησε την ΤΣΣΚΑ με 84-75, για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και ανέβηκε στο 11-12.

Ο Ουίλμπεκιν ήταν εξαιρετικός (23 πόντοι), όπως και η ομαδική λειτουργία των νικητών, κάτι που αποτυπώθηκε στην έκβαση του ματς, με την διαφορά να είναι σταθερά στους 20+ πόντους.

Όσο για την ομάδα του Ιτούδη, που πλέον είναι στο 14-10, προσπάθησε ο Λούντμπεργκ με 17, με τον Σενγκέλια να είναι εκτός δράσης.

Πανό για τον Άλκη από τους φίλους της Μακάμπι (photo)

Μακάμπι: Γκέρσον και Σερφ στο Hall Of Fame του συλλόγου!

Οι Ρώσοι είχαν κερδίσει τους Ισραηλινούς με 74-73 για την 9η αγωνιστική. Για την 27η, η Μακάμπι φιλοξενείται από την Εφές (24/2, 19:30), ενώ η ΤΣΣΚΑ ταξιδεύει στο Μόναχο για το ματς με την Μπάγερν (24/2, 20:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε καλύτερα με 0-11 σερί (2-11), με το τρίποντο να λειτουργεί (3/4). Η Μακάμπι αντέδρασε και μείωσε σε 8-11. Και δεν έμεινε εκεί, με τον Ουίλμπεκιν να δείχνει τον δρόμο, για το 23-17 της περιόδου.

Με 3/4 τρίποντα, οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά με μπροστάρη τον Τόμας, για το +17 (41-24), με την Μακάμπι να έχει 15/25 σουτ και τον έλεγχο του ματς. Έτσι, το ημίχρονο συνδυάστηκε με την μεγάλη διαφορά που έφερε το 49-28.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, παρόλο που η ΤΣΣΚΑ έβγαλε μια μικρή αντίδραση, μέσω των τριπόντων. Ακόμα και έτσι όμως, η Μακάμπι έμεινε εύκολα μπροστά στο σκορ με τον Ουίλμπεκιν (19 πόντοι), για το 67-46 της τρίτης περιόδου.

Τίποτα δεν άλλαξε στο τέλος, αν και οι Ρώσοι μείωσαν σε 67-56, αλλά δεν άλλαξε τίποτα και έτσι η Μακάμπι πήρε μία τεράστια νίκη με 84-75.

Πού κρίθηκε: Η Μακάμπι δεν είχε κανένα πρόβλημα να μείνει μπροστά στο σκορ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίλμπεκιν με 23 πόντους και 5/8 τρίποντα, ενώ 14 πρόσθεσε ο Ζίζιτς. Δεν ήταν αρκετός ο Λούντμπεργκ των 17 πόντων για την ΤΣΣΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 49-28, 67-46, 84-75

Μακάμπι: Ουίλμπεκιν 23, Έβανς 11, Καλοϊάρο 4, Ουίλιαμς, Ρέινολντς 9, Σόρκιν, Μπράντβαϊν, ΝτιΜπαρτολομέο 10, Τόμας 7, Μπλέιζερ, Κόεν 6, Ζίζιτς 14

ΤΣΣΚΑ: Λούντμπεργκ 17, Μπόλομποϊ 6, Κομένκο 1, Ούκχοφ 6, Ίβλεφ, Χάκετ 9, Αντόνοφ 5, Λοπατίν, Μιλουτίνοφ 12, Γκριγκόνις 10, Κουρμπάνκοφ 5, Σβεντ 4