Σλούκι Λουκ και ΤΑΒΛΑ η Εφές!

2022-02-10T21:57:49+00:00 2022-02-11T17:05:43+00:00.

10/Feb/22 21:57

Ο Ολυμπιακός με τον Κώστα Σλούκα μεγάλο πρωταγωνιστή και ήρωα ‘λύγισε” στη παράταση με 87-86 την Αναντολού Εφές στο ΣΕΦ σε ένα σπουδαίας σημασίας παιχνίδι.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρά την καθοριστική απουσία του Τόμας Ουόκαπ πάλεψε για 45′ λεπτά κόντρα στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης σε ένα μεγάλο ματς και κατάφερε στη παράταση με ένα τεράστιο καλάθι του Κώστα Σλούκα όπως και με τη Φενέρ να πάρει μία μεγάλη νίκη με 87-86.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 14-9 και εδραιώνεται στην πρώτη εξάδα της κατάταξης, ενώ η Εφές με 12-12 παραμένει οριακά εντός οκτάδας.

Από εδώ και πέρα για τις επόμενες ημέρες ο Ολυμπιακός αφήνει στην άκρη την Ευρωλίγκα και επικεντρώνεται στο Final Four του Κυπέλλου στην Κρήτη (18-20/2) όπου θα διεκδικήσει τον πρώτο τίτλο της σεζό.

Ντέρμπι από νωρίς στο ΣΕΦ

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός και προηγήθηκε με 8-4 (στο 4′) με τον Σλούκα να έχει ήδη 4 πόντους από μέση απόσταση και τον Σίνγκλετον δύο φάουλ (1 επιθετικό). Οι Τούρκοι με τον Σίνγκλετον και τον Σίμον ισοφάρισαν σε 12-12 (στο 6′) εκμεταλλευόμενοι τα εύκολα “ερυθρόλευκα” λάθη.

Ο Ντόρσεϊ με το πρώτο τρίποντο του Ολυμπιακού και οι Βεζένκοφ – Φαλ έφεραν με σερί 7-0 τη διαφορά για πρώτη φορά στο +8 (19-12 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τον Σίμον να κάνει αντιαθλητικό στον Βεζένκοφ και τους “ερυθρόλευκους” να παίρνουν πέντε πόντους και προβάδισμα με 26-17, ενώ οι Τούρκοι είχαν 8/9 δίποντα και 0/7 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Αταμάν βρήκε τα πρώτα μακρινά της σουτ (2/3), αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρει απαντήσεις στην επίθεση και χωρίς τον Σλούκα που έπαιρνε ανάσες διατηρώντας μία διαφορά 7 πόντων (30-23 στο 14′) με τους ΜακΚίσικ, Λούντζη και Μάρτιν να πρωταγωνιστούν.

Ο Μίσιτς με έξι προσωπικούς πόντους βοήθησε την Εφές να μειώσει σε 35-31 (στο 17′), αλλά ο Λαρεντζάκης φτάνοντας τους 5 ανέβασε πάλι τη διαφορά στους 6 (37-31). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να ανατρέπουν πλήρως το σκορ σε 41-39 με επιμέρους σκορ 10-2, αλλά ο Ντόρσεϊ με τρίποντο έκανε το τελικό 42-41.

Έγινε “θρίλερ” στο τέλος με μεγάλο Σλούκα και Ντόρσεϊ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον Πλάις να βρίσκει γρήγορους πόντους για την Εφές μέσα από το ζωγραφιστό και τον Ολυμπιακό παρά τα προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας να κρατάει το προβάδισμα με 50-45 (στο 24′). με τους Παπανικολάου – Βεζένκοφ να βρίσκουν ρυθμό από τα 6,75. Οι Τούρκοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 7-2 ισοφάρισαν σε 52-52 (στο 26′) μετά από τρίποντο του Μοερμάν.

Ο Σλούκας ήταν εξαιρετικός και με προσωπικό σερί 5-0 έβαλε και πάλι μπροστά τους Πειραιώτες με +5 (57-52 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Σίμον να αποβάλλεται αλλά την Εφές με επιμέρους σκορ 9-4 να ισοφαρίζει σε 61-61.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε με τρία λάθη στην επίθεση και η Εφές με επιμέρους σκορ 6-2 στο transition προηγήθηκε για πρώτη φορά με +5 (67-62 στο 33′). Σλούκας και ΜακΚίσικ μαζί με τη συνεισφορά του Μάρτιν στην άμυνα έφεραν ένα σερί 6-0 και τους γηπεδούχους μπροστά ξανά με 68-67 (στο 34′).

Τρία λεπτά πριν το τέλος το ματς πήγαινε πόντο πόντο με την Εφές μπροστά με 71-70, με τον Ολυμπιακό αστοχεί σε δύο ελεύθερα τρίποντα με το Βεζένκοφ και σε drive με τον ΜακΚίσικ και τον Μπομπουά να γράφει το 73-70 (στο 38′). Ο Ντόρσεϊ στο 1:45 με μεγάλο καλάθι και φάουλ ισοφάρισε σε 73-73 και στα 39′ και πάλι ο Ντόρσεϊ έκανε το 75-73!

Δύο άστοχα τρίποντα των Μίσιτς – Μπράιαντ και ένα λάθος του Ντόρσεϊ έδωσαν την κατοχή στα 26,9” στην Εφές. Ο Μίσιτς ισοφάρισε στα 14,6” με λέι απ σε 75-75 και στην τελευταία κατοχή ο Ντόρσεϊ αστόχησε και το ματς πήγε παράταση.

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Λάρκιν με τρίποντο έβαλε μπροστά την Εφές με 78-77 (στο 42′), αλλά ο Ντόρσεϊ απάντησε με προσωπικό σερί 4-0 για το 81-78 υπέρ του Ολυμπιακού. Η Εφές με δικό της σερί 4-0 δια χειρός Μίσιτς – Λάρκινς πήρε το προβάδισμα με 82-81 1:45 πριν το τέλος και ο Λάρκιν στη συνέχεια αστόχησε σε τρίποντο και ο ΜακΚίσικ με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 82-82. Ο Λάρκιν με τρίποντο στα 44” ‘εβαλε μπροστά τους Τούρκους με 85-82 και ο Ντόρσεϊ μείωσε στα 25” σε 85-84. Ο Σλούκας με ένα απίστευτο buzzer beater χάρισε τη νίκη στο Ολυμπιακό με 87-86!

Που κρίθηκε: Στο άστοχο λέι απ του Μίσιτς 9” πριν το τέλος της παράτασης και στο buzzer beater του Σλούκα που σκότωσε την Εφές.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σλούκας που πέρα από το καλάθι νίκης είχε 23 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ όντας ο κορυφαίος του γηπέδου.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-41, 61-61, 75-75, 87-86.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Έισι, Ντόρσεϊ 19, Λούντζης, Λαρεντζάκης 5, Φαλ 10, Σλούκας 23, Μάρτιν 1, Βεζένκοφ 16, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 3, Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 6

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 11, Μπομπουά 13, Σίνγκλετον 4, Μπράιαντ 3, Γκαζί, Μοερμάν 11, Τουντσέρ, Πλάις 14, Μίσιτς 12, Πετρούσεφ, Ντάνστον 9, Σίμον 8