Άλμπα: Ζημιά ΚΑΙ στη Ζενίτ, μετά την Ούνιξ!

2022-02-10T21:51:26+00:00 2022-02-11T00:11:16+00:00.

10/Feb/22 21:51

TEL AVIV, ISRAEL - JANUARY 25: Yovel Zoosman, #50 of Alba Berlin in action during the Turkish Airlines EuroLeague Regular Season Round 20 match between Maccabi Playtika Tel Aviv and Alba Berlin at Menora Mivtachim Arena on January 25, 2022 in Tel Aviv, Israel. (Photo by Seffi Magriso/Euroleague Basketball via Getty Images)

Η Άλμπα έκανε ένα μεγάλο δώρο στις ομάδες που κυνηγούν την τετράδα, επικρατώντας της Ζενίτ με 76-67.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Η Άλμπα έκανε την μεγάλη έκπληξη, παίρνοντας τη νίκη επί της Ζενίτ με 76-67.

Τα πάντα κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο, με την Άλμπα να γκαζώνει και να παίρνει τη νίκη, φτάνοντας στο 8-16.

Από την άλλη η Ζενίτ υποχώρησε στο 14-9, με τις ομάδες που την ακολουθούν στην βαθμολογία να παίρνουν ένα… μεγάλο δώρο ενόψει της συνέχειας.

Ο Λο με 15 ήταν ο κορυφαίος των Γερμανών, ενώ από την άλλη οι Κουζμίνσκας και Μπάρον είχαν από 18.

Η Άλμπα Βερολίνου ξεκίνησε δυνατά στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-12). Άμεση απάντηση από την Ζενίτ στο δεύτερο δεκάλεπτο, οπού με ένα επί μέρους σκορ 22-11 κατάφερε να ισοροποίσει το παιχνίδι και να κάνει το σκορ 34-34 στο ημίχρονο. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο (51-48), όμως στο τελευταίο η Άλμπα πάτησε γκάζι και έφτασε στη νίκη με 76-67.

Παίκτης κλειδί:

Ο Μαόντο Λο με 15 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι, με την Γερμανική ομάδα να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (51-48). Η Άλμπα Βερολίνου διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Ζενίτ με 76-67.

Δεκάλέπτα: 23-12, 34-34, 51-48, 76-67
Άλμπα Βερολίνου: Λο 15 (2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντα Σίλβα, Σμιθ 8 (2), Ντελόου 2, Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ, Κουμάτζε 9 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τίμαν 8 (3/3 δίποντα), Σίκμα 5, Μπλατ 8 (2), Ζούσμαν 9 (1), Λάμερς 9 (4/8 δίποντα).
Ζενίτ: Κάρτερ, Λόιντ 8 (4/8 δίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καράσεφ, Κουλάγκιν, Μπαρόν 18 (4), Πούσκοφ 2, Κουζμίνσκας 18 (7/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζούμπκοφ, 5 Πόιθρες 6, Μίκι 10 (4/5 δίποντα)