Ολυμπιακός – Μιλάνο: Τους… έριξε στη θάλασσα! (videos)

2022-02-24T22:37:54+00:00 2022-02-24T23:34:36+00:00.

24/Feb/22 22:37

sloukas

Ο Ολυμπιακός αν και για τρία δεκάλεπτα στο ΣΕΦ δεν μπορούσε να βρει ρυθμό, στην τέταρτη περίοδο πήρε “φωτιά” και κέρδισε την καθοριστική ελληνοϊταλική μάχη κόντρα στη Μιλάνο με 67-58 κάνοντας το 2/2 εναντίον της στην Ευρωλίγκα.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επέστρεψε ως Κυπελλούχος από το Ηράκλειο Κρήτης και σε μία πολύ δύσκολη αναμέτρηση στο ΣΕΦ συνέχισε με νίκες στην Ευρωλίγκα φτάνοντας τις τρεις επικρατώντας εμφατικά στο τέταρτο δεκάλεπτο επί της ανεβασμένης Μιλάνο με 67-58.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Οι “ερυθρόλευκοι” στις τρεις πρώτες περιόδους βρέθηκαν πίσω με διψήφιες διαφορές, λόγω της κακής επιθετικής τους λειτουργίας σε ένα πολύ σκληρό ματς με μπόλικο μπασκετικό ξύλο, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο “ξέσπασαν” και στις δύο πλευρές του παρκέ και με τη βοήθεια του κόσμου τους πήραν σχετικά άνετα το σημαντικό αποτέλεσμα.

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 15-9 και παραμένει σταθερά στην πρώτη τετράδα, ενώ έχει και την ισοβαθμία σε περίπτωση που έχει το ίδιο ρεκόρ με τη Μιλάνο η οποία έχει 17 νίκες και 8 ήττες και είναι τρίτη στην κατάταξη.

Φουλ της άμυνας στο πρώτο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καθόλου επιθετικά και παρότι η άμυνα του έβρισκε λύσεις ήταν ισόπαλος με 6-6 (στο 5′) και με τον Φαλ να μετράει ήδη 4 πόντους. Ο Μέλι έδινε πόντους στη Μιλάνο (5), οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι (2/9 σουτ) και οι Ιταλοί πέρασαν μπροστά με 11-6 (στο 8′) παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με τον Παπανικολάου να έχει ήδη 2 φάουλ.

Η πρώτη περίοδος έληξε με τον Ολυμπιακό πίσω στο σκορ με 15-7 μετρώντας 2//14 σουτ, 5 λάθη και 2 ασίστ σε ένα από τα χειρότερα δεκάλεπτα της σεζόν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ιταλοί μέσα από την απροσπέλαστη άμυνα τους είχαν σταθερά ένα διψήφιο προβάδισμα με 21-9 (στο 13′), αφού ο Ολυμπιακός μετρούσε 0/7 τρίποντα και δεν κυκλοφορούσα καθόλου καλά την μπάλα. Με τους Σλούκα – ΜακΚίσικ να παίρνουν προσωπικές φάσεις οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 21-15 (στο 14′) με σερί 6-0 δείχνοντας σφυγμό και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Μετά από πολλή ώρα οι παίκτες του κόουτς Μπαρτζώκα μείωσαν στους 5 (25-20 στο 17′) χάρη και στο πρώτο τρίποντο του Βεζένκοφ, ενώ ο ΜακΚίσικ με το πρώτο δικό του τρίποντο μείωσε ακόμα περισσότερο σε 25-24 (στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 27-25 και τους Πειραιώτες να είναι εξαιρετικοί αμυντικά (0/5 τρίποντα η Μιλάνο), άστοχοι (6/24 σουτ) και χωρίς κίνηση επιθετικά (10 λάθη, 3 ασίστ) αλλά και “ζωντανοί” εν όψει της συνέχειας.

“Ξέσπασε” και το.. καθάρισε ο Ολυμπιακός!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τη Μιλάνο με 2/2 τρίποντα του Χολ να βρίσκει τα πρώτα της μακρινά σουτ και να ανεβάζει ξανά τη διαφορά στο +8 (37-29 στο 13′) με επιμέρους σκορ 10-4 δείχνοντας πως ελέγχει το ρυθμό. Παρότι ο Ολυμπιακός έπαιζε καλύτερα στην άμυνα, η επίθεση του είχε κολλήσει με έξι χαμένες βολές και 12 λάθη και η διαφορά ήταν στους 3 (41-38 στο 28′).

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό μετά από τεχνική ποινή στον Σέρχι να παίρνει μόλις 1 πόντο (41-39) και τους Ιταλούς να προηγούνται με 43-39 μετά από buzzer beater του Ντατόμε.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και με τέσσερις σερί πόντους του Βεζένκοφ και δύο του ΜακΚίσικ από βολές ισοφάρισε σε 45-45 (στο 32′). Ο Αμερικανός γκαρντ/φόργουορντ των “ερυθρόλευκων” με καλάθι και φάουλ στο 34ο λεπτό τους έδωσε το πρώτο τους προβάδισμα με 48-47 σε ένα ματς πραγματική “μονομαχία”. Πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Σλούκας με 2/2 σπουδαία τρίποντα έβαλε μπροστά με +6 (56-50) την ομάδα του η οποία έδειχνε να ελέγχει για πρώτη φορά το ματς μέσα από την άμυνα της.

Στο 37ο λεπτό ο Φαλ με κάρφωμα και με μία μεγάλη άμυνα πάνω στον Χάινς και με καλάθι και φάουλ μετά από ασίστ του ΜακΚίσικ έκανε το σκορ 60-53 και έχρισε μεγάλο φαβορί για τη νίκη τον Ολυμπιακό. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός έλεγχε πλήρως το ματς και στο φινάλε πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 67-58.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου ο Ολυμπιακός με επιμέρους 23-10 σε 7′ λεπτά ανέτρεψε το 43-39 του 30′ σε 62-53 και πήρε τη μεγάλη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: O Βεζένκοφ ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ σπουδαία δουλειά σε άμυνα και επίθεση έκαναν ο ΜακΚίσικ με 14 πόντους και 3 ασίστ και ο Φαλ με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 μπλοκ και ο Σλούκας με 16 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 7-15, 25-27, 39-43, 67-58

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 2, Έισι, Ντόρσεϊ 6, Λαρεντζάκης 1, Φαλ 12, Σλούκας 16, Μάρτιν, Βεζένκοφ 16, Πρίντεζης, Παπανικολάου. Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 14

Μιλάνο (Μεσίνα): Μέλι 9, Γκραντ 2, Σέρχι 2, Ταρζέφσκι, Ρίκι, Χολ 15, Ντιλέινι 8, Μήτογλου 8, Ντάνιελς, Χάινς 7, Μπέντιλ 2, Ντατόμε 5