Ολυμπιακός: Εμφάνιση για Final Four στο Μόναχο! (videos)

2022-03-04T22:43:04+00:00 2022-03-04T23:16:01+00:00.

04/Mar/22 22:43

Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο στο Μόναχο και με πολλούς πρωταγωνιστές στην επίθεση έφυγε με ένα μεγάλο διπλό με 98-88 κόντρα στην Μπάγερν και εδραίωσε ακόμα περισσότερο την παρουσία του στην πρώτη τετράδα της κατάταξης.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πραγματοποίησε την κορυφαία του εκτός έδρας επιθετική επίδοση στο Μόναχο και με καλή άμυνα στο δεύτερο μέρος “λύγισε” την Μπάγερν του Αντρέα Τρινκιέρι με 98-88 σε ένα αποτέλεσμα που μπορεί να αποβεί πολύτιμο για το πλεονέκτημα έδρας στην Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Οι “ερυθρόλευκοι” στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καθόλου καλοί στην άμυνα και έμειναν “ζωντανοί” χάρη στην επίθεση της, η οποία λειτούργησε εξαιρετικά και στο 2ο μέρος με πρωταγωνιστές πολλούς παίκτες όπως οι Ντόρσεϊ, Βεζένκοφ, Μάρτιν, Σλούκας, ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκης.

Πλέον ο Ολυμπιακός με ρεκόρ 16-9 παραμένει στην πρώτη τετράδα της κατάταξης, ενώ η Μπάγερν με 12 νίκες και 13 ήττες συνεχίζει να μάχεται για την πρόκριση στα playoffs.

Κακός στην άμυνα “ζωντανός” από την επίθεση

Καλά ξεκίνησε επιθετικά ο Ολυμπιακός με 2/2 τρίποντα του Ντόρσεϊ και 10 προσωπικούς πόντους προηγήθηκε με 16-8 (στο 4′), ενώ σημαντική συνεισφορά είχε και με 5 πόντους ο Ουόκαπ. Οι “ερυθρόλευκοι” κάνοντας δύο εύκολα λάθη, με την άμυνα τους να “χωλαίνει” στη θέση “4” και με τους Παπανικολάου – Φαλ να έχουν από 2 φάουλ δέχθηκαν επιμέρους σκορ 9-1 και η Μπάγερν ισοφάρισε σε 17-17 (στο 6′).

Λιβιό και ΜακΚίσικ έδωσαν ενέργεια στην άμυνα και ο Ντόρσεϊ με ένα ακόμα τρίποντο έφεραν ελληνικό σερί 7-0 (24-17 στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 29-28 για τους Γερμανούς σε ένα ματς με έντονο ρυθμό και κακές άμυνες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μάρτιν (6 πόντους) και ο Ντόρσεϊ φτάνοντας τους 16 κρατούσαν ζωντανό τον Ολυμπιακό (38-38 στο 15′), αφού η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν έλεγχε το ρυθμό, έκανε εύκολα το λάθος και δεν έβρισκε μία αποδοτική πεντάδα στο παρκέ έχοντας ανοίξει το rotation.

Η Μπάγερν προηγήθηκε για πρώτη φορά με 49-40 (στο 18′) με επιμέρους σκορ 11-2 κλείνοντας την άμυνα της και “χτυπώντας” μέσα στη ρακέτα και στην αδύνατη πλευρά και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 53-50 μετά από buzzer beater σουτ του Σλούκα.

Έπαιξε άμυνα και το “καθάρισε” ο Ολυμπιακός

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μόναχο ξεκίνησε με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να παίζει σαφώς πιο δυνατά στην άμυνα και επιθετικά με τους Ντόρσεϊ – Βεζένκοφ να βρίσκει λύσεις και με επιμέρους σκορ 15-6 να ανατρέπει το σκορ σε 65-59 (στο 26′) δείχνοντας πολύ καλό πρόσωπο. Η διαφορά με τον Ουόκαπ πήγε και στους 7 (68-61 στο 28′) με τον Ολυμπιακό να ελέγχει το ρυθμό και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 73-69.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και ο Μάρτιν με τον Βεζένκοφ κρατούσαν μπροστά τους Πειραιώτες με 82-76 (στο 35′) και την Μπάγερν να “αντέχει” με τους πόντους του Ρούμπιτ. Λαρεντζάκης και ΜακΚίσικ ανέβασαν τη διαφορά στους 8 (89-81) στο 37ο λεπτό και έχρησαν μεγάλο φαβορί τον Ολυμπιακό. Στο 39‘ ο Μάρτιν ανέβασε και τη διαφορά στους 10 (93-83) και στο φινάλε ο Ολυμπιακός πανηγύρισε το τεράστιο διπλό με 98-88.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο ημίχρονο όπου ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνα του και από 53 πόντους στο πρώτο μέρος δέχθηκε 35 και έφυγε με το διπλό διατηρώντας σχεδόν στο ίδιο επίπεδο την επίθεση του.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντόρσεϊ που είχε 25 πόντους με 6/10 σουτ, ο Βεζένκοφ με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μάρτιν με 14 πόντους και ο Σλούκας με 11 πόντους και 10 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 29-28, 53-50, 69-73, 88-98

Μπάγερν (Τρινκιέρι): Τόμας 8, Ουόλντεν 6, Χάντερ 12, Γιάραμαζ 9, Λούσιτς 15, Ομπστ, Τζορτζ, Τζέντοβιτς, Ρούμπιτ 18, Σίσκο 4, Χίλιαρντ 12, Ραντόσεβιτς 4

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 7, Έισι, Ντόρσεϊ 25, Λαρεντζάκης 9, Φαλ 10, Σλούκας 11, Μάρτιν 14, Βεζένκοφ 17, Πρίντεζης, Παπανικολάου 3, Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 2