Πρίφτης: “Μας λείπει ο άσσος”

2022-03-04T22:40:07+00:00 2022-03-04T22:55:07+00:00.

04/Mar/22 22:40

Ο Δημήτρης Πρίφτης μίλησε για την ήττα του Παναθηναϊκού από την Αρμάνι και στάθηκε στην απουσία του άσσου, λόγω του τραυματισμού του Γιόβιτς.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε κόντρα στην Αρμάνι, αλλά στο τέλος γνώρισε την ήττα με 75-76, για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Δημήτρης Πρίφτης στάθηκε στις απουσίες της ομάδας του, αλλά και στο κακό ποσοστό στο σουτ, ενώ κράτησε και την προσπάθεια των παικτών του.

Αρχικά δήλωσε:

”Δυστυχώς ήταν 2 στιγμές στην πλευρά μας και την δική μας. Το βασικό μας πρόβλημα ήταν τα αμυντικά μας ριμπάουντ, αλλά παλέψαμε στο δεύτερο ημίχρονο”

Μιλώντας στο πλαίσιο της συνέντευξης Τύπου, είπε:

”Δεν έχω πολλά να πω. Συγχαρητήρια στους παίκτες που πάλεψαν σήμερα. Τέτοια σκληρά παιχνίδια σε αυτές τις δύσκολες συνθήκες πάλεψαν και στο τέλος είχαμε την ευκαιρία να κερδίσουμε.

Αναμφίβολα κρατάμε πολλά και κυρίως το ότι είχαμε σθένος. Εξαντλήσαμε όλες τις πιθανότητες και σίγουρα υπάρχουν πολλά που μπορούμε να βελτιώσουμε. Παλέψαν τα παιδιά. Είναι πολλά αυτά που πρέπει να βελτιώσουμε. Είχαμε δύο δύσκολες εβδομάδες. Χτες κάναμε ένα ταπεινό διπλό για να προετοιμάσουμε το ματς. Προφανώς μας λείπει ο άσσος. Σαφώς λείπει και ο Παπαπέτρου, αλλά η απουσία του Γιόβιτς είναι πολύ σημαντική.

Το σουτ είναι σημαντικός παράγοντας σε αυτά τα ματς. Ένα να μπει ένα όχι καθορίζει πολλά στην έκβαση. Στα τελευταία λεπτά ένα σουτ μπορεί να δώσει ώθηση αλλά έτσι είναι τα ματς. Μας στοιχίζει το θέμα του αμυντικού ριμπάουντ. Στο πρώτο ημίχρονο υπάρχουν τρία τρίποντα που δεχθήκαμε μετά από χαμένο αμυντικό ριμπάουντ. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να διορθώσουμε.

Ο Μέικον προσπαθεί. Είναι λίγο δύσκολο να διαχειριστεί κάποια πράγματα. Είναι μια διαδικασία εκπαίδευσης κάποια πράγματα. Αυτόν τον παίκτη τον βάζουμε από το 1 στο 2. Είναι και παίκτης με έντονη προσωπικότητα. Αναμφίβολα έχει ταλέντο. Σήμερα προσπάθησε στην άμυνα πολύ. Ας κρατήσει αυτό και τα άλλα θα διορθώσουμε. Έχει δυνατότητες αλλά έχει και πολλά σε αυτό το επίπεδο που πρέπει να βελτιώσει”