Ερυθρός Αστέρας: Νίκησε (κι αυτός) τη Ρεάλ και ελπίζει για οκτάδα! (videos)

2022-03-08T21:03:33+00:00 2022-03-08T22:27:33+00:00.

08/Mar/22 21:03

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα για 40′ λεπτά ο Ερυθρός Αστέρας “λύγισε” με 65-62 στο Βελιγράδι τη Ρεάλ Μαδρίτης και ελπίζει βάσιμα για την πρόκριση στα playoffs φτάνοντας τις 10 νίκες με τα νέα βαθμολογικά δεδομένα.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς μέσα από τη σκληρή και εκτός ορίων άμυνα της έλεγξε για 40′ λεπτά το ρυθμό κόντρα στη Ρεάλ και κατάφερε στο τέλος παρά το ξέσπασμα των Ισπανών να πάρει το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα με 65-62.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον μετά την ουσιαστική “παύση” των ρωσικών ομάδων και τη νέα βαθμολογία ο Ερυθρός Αστέρας έχει ρεκόρ 10-12 και παραμένει εντός στόχου οκτάδας, ενώ η Ρεάλ με 16 νίκες και 6 ήττες βρίσκεται μόνη δεύτερη μετρώντας τέσσερα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα.

“Ερυθρόλευκο” προβάδισμα από νωρίς με σούπερ άμυνα

Πολύ σκληρό και με έντονο το μπασκετικό ξύλο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 8-5 (στο 6′). Με Ταβάρες και Γιαμπουσέλε η Ρεάλ έκανε σερί 5-0 και πέρασε μπροστά με 10-8 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 16-15 για τους Σέρβους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός ελεγχόταν από τον Ερυθρό Αστέρα που είχε και το προβάδισμα με 22-20 (στο 15′), αφού οι Ισπανοί μετρούσαν 2/19 τρίποντα. Ο Γιουλ με 2/2 τρίποντα άλλαξε το μομέντουμ και έβαλε την ομάδα του μπροστά με 26-24 (στο 16′), αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 7-0 έκαναν το σκορ 31-26 (στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 35-28 και τη Ρεάλ να προβληματίζει.

Το έκανε “θρίλερ” στο φινάλε η Ρεάλ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βελιγράδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίζουν ακόμα πιο σκληρά και πέρα από τα όρια του φάουλ και να διατηρούν το προβάδισμα με 39-34 (στο 24′) απέναντι στην εκνευρισμένη Ρεάλ. Οι Ισπανοί δεν άφηναν τη διαφορά να ξεφύγει, αλλά παρέμεναν πίσω στο σκορ (42-38 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 43-42.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας με επιμέρους σκορ 7-3 ανέβασε το προβάδισμα του ξανά στους 5 (50-45 στο 33′) και έδειχνε να έχει το πάνω χέρι στην τελική ευθεία. Στο 35ο λεπτό η διαφορά πήγε και στο +7 (55-48) για τους Σέρβους με τη Ρεάλ να μην μπορεί να βρει λύσεις σε άμυνα και επίθεση.

Τρία λεπτά πριν το τέλος ο Αμπάλντε με τρίποντο σφράγισε επιμέρους σκορ 8-2 της “Βασίλισσας” και μείωσε σε 57-56 κάνοντας “θρίλερ” το ματς. Στο 1:40 ο Νταβίντοβατς κέρδισε τρεις βολές και έκανε το σκορ 61-56, ενώ ο ίδιος παίκτες στο 1:15 με νέες βολές έκανε το 63-56. Η ομάδα του κόουτς Λάσο απάντησε με σερί 6-0 και μείωσε στα 13” με τρίποντο του Γιουλ σε 63-62, ο Ιβάνοβιτς με 2/2 βολές έκανε το 65-62 και στη λήξη ο Γιουλ αστόχησε για την ισοφάριση.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα του Ερυθρού Αστέρα που κράτησε τη Ρεάλ στους 62 πόντους με 13/28 δίποντα, 9/37 τρίποντα, 20 ασίστ και 16 λάθη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νταβίντοβατς με 13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο ήταν καθοριστικός, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Ιβάνοβιτς με 13 πόντους και 1 κλέψιμο και ο Ουόλτερς με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 35-28, 43-42, 65-62.