Ρεάλ – Αρμάνι: Βασιλική ανατροπή κι επιτέλους νίκη με υπογραφή Γιουλ! (videos)

2022-03-10T22:55:12+00:00 2022-03-11T00:23:57+00:00.

10/Mar/22 22:55

Ρεάλ και Αρμάνι προσέφεραν ένα τρομερό ματς, με τη πρώτη να παίρνει τελικά τη νίκη με 92-88, μετά από παράταση.

Ντέρμπι στη θεωρία, ντέρμπι και στη πράξη!

Η Ρεάλ των τεσσάρων σερί ηττών νίκησε την Αρμάνι με 92-88, μετά από 45′ ενός φοβερού ματς, για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι Ιταλοί ξέφυγαν με 74-81, 2′ πριν το τέλος του ματς. αλλά οι Ισπανοί επέστρεψαν και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στη παράταση, παρά την διπλή χαμένη ευκαιρία της Μιλάνο.

Ο Γιουλ είχε 7 πόντους στο έξτρα πεντάλεπτο και συνολικά 20, για το 17-6 της ομάδας του, την ώρα που οι ηττημένοι έμειναν τρίτοι με 16-7, παρά τους 21 του Χολ και τους 18 του Μέλι.

Στο ματς του πρώτου γύρου (16η αγωνιστική), η Ρεάλ είχε νικήσει στην Ιταλία με 73-75. Για την 30ή αγωνιστική, η Ρεάλ υποδέχεται τη Βιλερμπάν (17/3), ενώ η Μιλάνο την Μπάγερν (18/3).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Ρεάλ έβαλε από την αρχή τον δικό της ρυθμό στο ματς, κάτι που μεταφράστηκε σε 21-12. Η Αρμάνι δεν είχε της λύσεις στην άμυνα, Ντεκ και Γιαμπουσέλε έκαναν ζημιά και ήταν αυτοί, που υπέγραψαν το 25-16, στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η αντίδραση των Ιταλών δεν άργησε και ήρθε με το 29-30 στο 15′, αλλά και οι Μαδριλένοι είχαν τις απαντήσεις, για το νέο προσπέρασμα με 34-30. Ακόμα κι έτσι, όμως, η Μιλάνο είχε καταφέρει να επιστρέψει για τα καλά στο παιχνίδι, ισοφαρίζοντας σε 41-41.

Το ματς είχε γίνει ντέρμπι με τα όλα του και έτσι συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος και πιο συγκεκριμένα στη τρίτη περίοδο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι σε όλη την διάρκειά της και όπως και στο ημίχρονο, έτσι και στο 30′, το σκορ ήταν ισόπαλο στο 64-64.

Το παιχνίδι πήρε… φωτιά, με το θέαμα και την ένταση να μην λείπουν. Χολ και Μέλι οδήγησαν την Αρμάνι στο 74-81, αλλά η Ρεάλ ισοφάρισε (81-81) στο -51”, ενώ είχε και 19” για να σκοράρει. Ο Γιαμπουσέλε έκανε λάθος, ο Ντιλέινι αστόχησε και έτσι πήγαμε στη παράταση.

Εκεί, πήρε το όπλο του ο Γιουλ και με 7 δικούς του πόντους, έκανε το 90-93. Ο Μήτογλου μείωσε σε 90-88 στο -37”. Τα λάθη ήταν και πάλι πολλά, με τον Γιουλ να κερδίζει την κατοχή στο -9”, ο Ουίλιαμς-Γκος έκανε το 92-88 με 2/2 βολές

Πού κρίθηκε: Η Αρμάνι είχε διπλή ευκαιρία στο -11” (90-88), αλλά ο Αλβίτι αστόχησε αρχικά και ο Ντιλέινι έκανε επιθετικό φάουλ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιουλ είχε 7 πόντους στην παράταση και 20 συνολικά για την Ρεάλ. 16 πρόσθεσε ο Γιαμπουσέλε και 15 ο Ντεκ. Για την Αρμάνι, ο Χολ είχε 21 και ο Μέλι 18.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 41-41, 64-64, 81-81, 92-88

Ρεάλ: Ουίλιαμς-Γκος 12, Ράντολφ, Ερτέλ 8, Φερνάντεθ 2, Αμπάλντε 3, Χάνγκα 2, Ντεκ 15, Πουαριέ 4, Ταβάρες 6, Γιουλ 20, Γιαμπουσέλε 16, Τόμπκινς 4

Αρμάνι: Μέλι 18, Γκραντ 5, Ταρζέφσκι 2, Ρίτσι 2, Χολ 21, Ντιλέινι 8, Μήτογλου 6, Μπαλντάσο, Ντάνιελς 10, Αλβίτι 8, Χάινς 8, Μπέντιλ