Μονακό: Με τρομερούς Τζέιμς & Ντιαλό “πάτησε” την Εφές και της τα πήρε όλα! (videos)

2022-03-11T21:55:59+00:00 2022-03-11T22:47:50+00:00.

11/Mar/22 21:55

Η Μονακό με μία συγκλονιστική εμφάνιση και πρωταγωνιστές τους Μάικ Τζέιμς και Άλφα Ντιαλό “διέλυσε” την Αναντολού Εφές με 102-80 στη Γαλλία και οδεύει ολοταχώς για playoffs ισοφαρίζοντας και το -22 του πρώτου αγώνα που είχε χάσει στην Πόλη.

Η γαλλική ομάδα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης στο “Πριγκιπάτο” ήταν ανώτερη από την Πρωταθλήτρια Ευρώπης και έλεγξε απόλυτα το ρυθμό και πανηγύρισε μία σπουδαία και απόλυτα δίκαιη νίκη με 102-80 κάνοντας ένα μεγάλο βήμα για την πρόκριση της στα playoffs.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μονακό με ρεκόρ 11-13 έπιασε Μακάμπι και Ερυθρό Αστέρα (11 νίκες) στη μάχη της οκτάδας, ενώ η Εφές με 12-10 έμεινε πίσω τρεις νίκες πίσω από τον τέταρτο Ολυμπιακό (15-8) και βρίσκεται σε παρόμοια θέση με την έκτη Μπάγερν (12 νίκες).

Με Ντιαλό και τρομερή επίθεση διψήφιο προβάδισμα για τους Γάλλους στο ημίχρονο

Με εξαιρετικό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι και οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με 15-9 (στο 6′) βρίσκοντας πόντους από όλους τους παίκτες τους. Παρά κάποια καλάθια του Μίσιτς για την Εφές η διαφορά αυξήθηκε στους 8 (23-15 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 25-19 μετά από buzzer beater τρίποντο του Πλάις.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γάλλοι συνέχιζαν να βγάζουν ενέργεια στο παρκέ με Χολ, Ντιαλό, Λι και Μότουμ και με σερί 7-0 “εκτόξευσαν” το προβάδισμα τους στο +13 (32-19 στο 13′) απέναντι σε μία Εφές που δεν έβρισκε λύσεις. Οι Τούρκοι με τρίποντο του Μπράιαντ μείωσαν σε 37-26 (στο 16′), αλλά και πάλι δεν μπορούσαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους.

Με τον Μοερμάν να μειώνει ακόμα περισσότερο (40-32 στο 18′) και την άμυνα της να βελτιώνεται η τούρκικη ομάδα έδειξε σφυγμό και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη Μονακό μπροστά με 49-38 και τον Ντιαλό πρωταγωνιστή με 13 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Το “καθάρισε” η εντυπωσιακή Μονακό στην τρίτη περίοδο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο “Πριγκιπάτο” ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να διατηρούν τον υψηλό ρυθμό και τον Μοτεγιούνας να συνεχίζει τη “ζημιά” στους Τούρκους κάνοντας το σκορ 61-48 (στο 24′). Ο Ντιαλό συνέχισε να “οργιάζει” (19 πόντους) και ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 15 (67-52 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Εφές πίσω με 75-56 να καλείται είτε να κάνει την ανατροπή είτε να διατηρήσει τη διαφορά του πρώτου αγώνα (+22)!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο νικητής ουσιαστικά είχε κριθεί και η Μονακό προσπαθούσε να ξεπεράσει και το -22 του πρώτου ματς, έχοντας το προβάδισμα στο 33′ με 83-61. Στο 35ο λεπτό ο Μοτεγιούνας έκανε το σκορ 92-68 με την Εφές όσο και να παλεύει με το δίδυμο Μίσιτς – Ντάνστον να μην μπορεί να μειώσει δραστικά τη διαφορά.

Δύο λεπτά πριν το τέλος οι Τούρκοι είχαν κάπως βελτιωθεί, αλλά όλα είχαν τελειώσει με τη διαφορά στο +18 (94-76). Στο φινάλε η Μονακό πανηγύρισε τη μεγάλη εντός έδρας νίκη με 102-80.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η Μονακό μπήκε προηγούμενη με 49-38 και σκοράροντας 26 πόντους και αφήνοντας την Εφές κάτω από τους 20 πήρε προβάδισμα με +19 (75-56) “κλειδώνοντας” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντιαλό ήταν τρομερός με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 ασίστ, και 2 μπλοκ, ενώ τεράστιο ματς έκανε και ο Μάικ Τζέιμς με 27 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 49-38, 75-56, 102-80.