Ολυμπιακός: “Διπλό” για… πλεονέκτημα στο Κάουνας! (videos)

2022-03-15T20:46:09+00:00 2022-03-15T21:32:21+00:00.

15/Mar/22 20:46

Ο Ολυμπιακός με μία σπουδαία εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο κόντρα στη Ζαλγκίρις πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη στο Κάουνας με 84-73 κερδίζοντας στη συγκεκριμένη έδρα μετά από τη σεζόν 2016/17 όταν και είχε προκριθεί και στο Final Four της Κωνσταντινούπολης.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δυσκολευόταν πολύ για 30′ λεπτά στο Κάουνας κόντρα στη Ζαλγκίρις αλλά με πρωταγωνιστές τους Παπανικολάου, Μάρτιν, Σλούκα, Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ έφυγε νικητής με 84-73 και χάρη σε ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο και έκανε ένα μεγάλο βήμα για το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον ο Ολυμπιακός με ρεκόρ 16-8 πλησιάζει την τρίτη Μιλάνο και δείχνει να έχει εξασφαλίσει κατά μεγάλο ποσοστό το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs, ενώ η Ζαλγκίρις με 7-17 προσπαθεί να αποφύγει την τελευταία θέση της κατάταξης.

Οι “ερυθρόλευκοι” μετά το μεγάλο διπλό στο Κάουνας επικεντρώνονται στο μεγάλο ευρωπαϊκό ντέρμπι “αιωνίων” με τον Παναθηναϊκό (17/3, 21:00) στο ΣΕΦ, όπου και θέλουν μία ακόμα νίκη στο φινάλε της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκα.

Ισορροπία και… ισοπαλία στο πρώτο μέρος με σούπερ Μάρτιν και Λεκαβίτσιους

Καλύτερα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός και παρά τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ (3) με 2/2 τρίποντα του Παπανικολάου προηγήθηκε με 8-4 (στο 4′). Οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν το ρυθμό τους στην επίθεση και με λιθουανικό σερί 7-0 (6 πόντους ο Νίμπο) βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 11-8 (στο 6′). Βεζένκοφ και Παπανικολάου κρατούσαν τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής (16-15 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 20-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Χασάν Μάρτιν σε άμυνα και επίθεση κυριαρχούσε και βοήθησε σημαντικά τους Πειραιώτες να αλλάξουν τις ισορροπίες του ματς και με επιμέρους σκορ 11-5 να προηγηθούν με 26-25 (στο 14′). Ο ΜακΚίσικ με κάποιες φάσεις σε άμυνα και επίθεση έδωσε το έναυσμα για επιμέρους σκορ 9-5 και απαντήσεις στο καλό Λεκαβίτσιους και έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 34-31 (στο 18′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 39-39 μετά από καλάθι του Μάρτιν.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο μία “σούπερ” πεντάδα έφερε το διπλό

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Κάουνας ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό παρότι είχε κάποιες κακές στιγμές στην επίθεση, να προηγείται με 48-46 (στο 24′) αντέχοντας στο μπασκετικό ξύλο των Λιθουανών. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ συνεχώς, αλλά ο Παπανικολάου μαζί με τον Ντόρσεϊ κρατούσαν μπροστά τους Πειραιώτες με 53-50 (στο 27′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Λοβέρν να βρίσκει ρυθμό και δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 59-58.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι και με σερί 8-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +7 (66-59 στο 33′) και είχαν τον πρώτο λόγο για τη νίκη με την πεντάδα Σλούκα, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ, Βεζένκοφ και Μάρτιν να είναι απόλυτα λειτουργική. Στο 35ο λεπτό ο Σλούκας με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το σκορ 72-64, αλλά οι Λιθουανοί με τον Κάβανο (2/2 τρίποντα) έμεναν ζωντανοί.

Τρία λεπτά πριν το τέλος ο Παπανικολάου κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και οι Πειραιώτες πήραν προβάδισμα νίκης (79-69) μετά από το πρώτο τρίποντο του Βεζένκοφ. 1:30 πριν το φινάλε ο Ολυμπιακός έλεγχε το ρυθμό με την άμυνα του (79-71) και είχε “κλειδώσει” το διπλό το οποίο και πανηγύρισε με 84-73.

Που κρίθηκε: Στο 35′ ο Κάβανο με τρίποντο μείωσε σε 72-68, αλλά ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 7-1 προηγήθηκε στο 37′ με 79-69 και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κώστας Παπανικολάου που έκανε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Χασάν Μάρτιν με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-39, 59-58, 73-84.