Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 101-73: Τον διέσυρε! (videos)

2022-03-17T21:47:27+00:00 2022-03-17T23:17:45+00:00.

17/Mar/22 21:47

sloukas

Ο Ολυμπιακός με μία σπουδαία εμφάνιση και επιβλητικό κατά διαστήματα μπάσκετ κέρδισε εύκολα τον Παναθηναϊκό με 101-73 στο ΣΕΦ σε μία ιστορική βραδιά και εξασφάλισε και μαθηματικά την παρουσία του στα playoffs της Ευρωλίγκα με τη μεγαλύτερη σε εύρος νίκη της ιστορίας του σε ευρω-ντέρμπι.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ασταμάτητη στο πρώτο ημίχρονο σε μία πολύ ζεστή “ατμόσφαιρα” στο ΣΕΦ και απέκτησε προβάδισμα 30 πόντων το οποίο ο Παναθηναϊκός των απουσιών κατάφερε να το μειώσει μέχρι και τους 14, αλλά χωρίς κάτι περισσότερο και γνώρισε την ήττα στο Φάληρο με 101-73.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 17-8 και έπιασε τη Μιλάνο στην τρίτη θέση η οποία έχει και ένα λιγότερο ματς “κλειδώνοντας” την παρουσία στα playoffs, ενώ ο Παναθηναϊκός με 6-17 παραμένει ουραγός της κατάταξης.

Ο Ολυμπιακός μπροστά του από εδώ και πέρα έχει “διαβολοβδομάδα” στη Γαλλία κόντρα σε Μονακό (23/3) και Βιλερμπάν (25/3), ενώ οι πράσινοι αντιμετωπίζουν την Μπάγερν Μονάχου στο ΟΑΚΑ (22/3) για την Ευρωλίγκα.

Σαρωτικό πρώτο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε παίζοντας ζώνη στην άμυνα, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε άμεσα λύσεις με πρωταγωνιστή σε δημιουργία και σκορ τον Φαλ από το post και προηγήθηκε από νωρίς με 10-2 (στο 3′). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να “χτυπούν” την πράσινη ρακέτα και η διαφορά “εκτοξεύτηκε” στους 13 (19-6 στο 6′), αφού ο Νεμάνια Νέντοβιτς που μπήκε εσπευσμένα στο παρκέ δεν είχε βοήθειες στο σκοράρισμα, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ είχε ήδη 2 φάουλ.

Οι Πειραιώτες με τρίποντα του Ντόρσεϊ, του Παπανικολάου και του εξαιρετικού Ζαν-Σαρλ (8 πόντους, 2/2 τρίποντα) προηγήθηκαν και με +21 (31/10 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να αντιδράσει δεχόμενος 6/8 τρίποντα και με το σκορ να γίνεται 38-13 μετά από buzzer beater φόλοου του Ντόρσεϊ!

Στο δεύτερο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό στο πρώτο δίλεπτο δεν άλλαξε με τη διαφορά να πηγαίνει και στο +29 (42-13 στο 13′) με τους πράσινους να μην έχουν καμία ηρεμία στο παιχνίδι τους απέναντι στον ορμητικό ειρμό του Ολυμπιακού.

Μάρτιν, Σλούκας και ΜακΚίσικ πήραν σειρά στο σκοράρισμα για τους Πειραιώτες και παρότι ο Παναθηναϊκός είχε μία ελαφρώς επιθετικά βελτιωμένη εικόνα το σκορ έγινε 50-18 (στο 16′)! Ο Μέικον με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 53-25 (στο 18′) με τους πράσινους να προσπαθούν να αντιδράσουν και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 58-33 και τον Παναθηναϊκό να βελτιώνεται με την τριάδα Νέντοβιτς, Παπαγιάννη και Μέικον

Το μείωσε μέχρι τους 14 ο Παναθηναϊκός αλλά… μέχρι εκεί

Το δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να εμφανίζεται με έλλειψη συγκέντρωσης και τον Παναθηναϊκό “κυνηγώντας” το επιθετικό ριμπάουντ και με πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο να κάνει επιμέρους σκορ 13-2 και να μειώνει σε 60-46 (στο 24′) αλλάζοντας τη ροή του αγώνα.

Σλούκας, Βεζένκοφ και Παπανικολάου“ξύπνησαν” τους γηπεδούχους και με επιμέρους σκορ 10-3 η διαφορά πήγε ξανά στο +22 (70-48 στο 27′), αλλά με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να ελέγχει περισσότερο το ματς και να πετυχαίνει μεγάλα σουτ. Η τρίτη περίοδος έληξε με 78-51 και τους γηπεδούχους μέσα από την άμυνα και το transition να βρίσκουν και πάλι το ρυθμό τους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός παρά τις επίμονες προσπάθειες του είδε τη διαφορά με τρίποντο του Σλούκα να πηγαίνει στο +30 (83-53 στο 32′). Οι πράσινοι δεν μπορούσαν να αλλάξουν τη μοίρα του ματς και οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν με το σκορ στο 36ο λεπτό να γίνεται 95-52. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη θριαμβευτική νίκη με 101-73.

Που κρίθηκε: Στην εντυπωσιακή πρώτη περίοδο του Ολυμπιακού όπου με απόλυτη κυριαρχία σε άμυνα και επίθεση απέκτησε προβάδισμα 25 πόντων (38-13) το οποίο όχι μόνο δεν έχασε στη συνέχεια, αλλά και αύξησε κιόλας.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κώστας Σλούκας ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους και 6 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Βεζένκοφ με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο πληθωρικός Φαλ με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 38-13, 58-33, 78-51, 101-73

ΜακΚίσικ στο Eurohoops Show: “Μας θεωρούν μία από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρωλίγκα” (video)

Πρίφτης: “Ντροπή το πρώτο δεκάλεπτο”

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Πρώτη “100άρα” μετά από 3.938 ημέρες!

Φαλ: ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΟΣ στο ξεκίνημα, έδειξε το δρόμο στον Ολυμπιακό (video)

Σλούκας: “Δεν συζητάμε για το Final Four”, αλλά… “τρώγοντας έρχεται η όρεξη” (videos)

Ολυμπιακός: Η μεγαλύτερη νίκη στην Ευρωλίγκα επί του Παναθηναϊκού κι η τέταρτη σε όλες τις διοργανώσεις (video)

Βεζένκοφ: Με την… αύρα του MVP, στο καλύτερο ευρωπαϊκό του ντέρμπι! (video)

Παπαγιάννης: “Συγγνώμη από τον κόσμο και τον οργανισμό του Παναθηναϊκού”