Βιλερμπάν: Έλαμψε στο Κάουνας o Βεμπανιάμα, το καθάρισε ο Οκόμπο! (videos)

2022-03-23T20:50:12+00:00 2022-03-23T23:34:09+00:00.

23/Mar/22 20:50

Τέλος στο μεγάλο σερί οκτώ ευρωπαϊκών ηττών έβαλε η Βιλερμπάν κερδίζοντας στο τέλος με 72-68 τη Ζαλγκίρις μέσα στο Κάουνας με κορυφαίους τους Οκόμπο και Βεμπανιάμα.

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι χωρίς βαθμολογικό κίνητρο για την πρόκριση στα playoffs η Βιλερμπάν με το δίδυμο Βεμπανιάμα – Οκόμπο πρωταγωνιστές “καθάρισε” στο τέλος το παιχνίδι στο Κάουνας κόντρα στη Ζαλγκίρις και έφυγε με το μεγάλο διπλό 72-68 επιστρέφοντας στις νίκες μετά από οκτώ σερί ήττες στην Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Βιλερμπάν έχει ρεκόρ 8-17 και παραμένει τρίτη από το τέλος στην κατάταξη, ενώ η Ζαλγκίρις με 7 νίκες και 19 ήττες είναι τελευταία και θα παλέψει για να αποφύγει τη συγκεκριμένη θέση με τον Παναθηναϊκό.

Σκληρό ντέρμπι από νωρίς στο Κάουνας

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Ζαλγκίρις και προηγήθηκε στο 4′ με 7-0, αλλά η Βιλερμπάν απάντησε με επιμέρους σκορ 9-2 και ισοφάρισε 9-9 (στο 7′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 17-15 και το ντέρμπι καλά να κρατεί.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, αλλά οι Γάλλοι με τον Βεμπανιάμα εξαιρετικό προηγήθηκαν με 26-24 (το 15′). Η ενέργεια της Ζαλγκίρις και οι επιθετικές κινήσεις του Λεκαβίτσιους την έβαλαν και πάλι μπροστά με 30-28 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 33-32 υπέρ της Βιλερμπάν.

Το “καθάρισαν” Οκόμπο – Βεμπανιάμα!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Κάουνας ξεκίνησε με τον Βεμπανιάμα να συνεχίζει να είναι ο κορυφαίος και τη Βιλερμπάν με επιμέρους σκορ 8-2 να προηγείται για πρώτη φορά με +8 (42-34 στο 25′). Η διαφορά πήγε και στους 9 (49-40 στο 27′) με τη Ζαλγκίρις να μην μπορεί να βρει λύσεις και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Λιθουανούς να μειώνουν με σερί 7-0 σε 49-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τη Ζαλγκίρις να προηγείται μετά από πολλή ώρα με 58-55 (στο 35′) και να έχει το πάνω χέρι για τη νίκη. Ο Οκόμπο με 2/2 τρίποντα και ο Βεμπανιάμα έχοντας συνολική προσφορά έβαλαν τη Βιλερμπάν μπροστά με 65-60 και την έχρισαν φαβορί για τη νίκη. Ο Οκόμπο συνέχισε να κάνει τη διαφορά και με 2/2 στο 39′ τέλειωσε την υπόθεση νίκη κάνοντας το σκορ 70-63. Στο φινάλε οι Γάλλοι πανηγύρισαν το μεγάλο διπλό με 72-68.

Που κρίθηκε: Στο 35′ η Ζαλγκίρις ήταν μπροστά με 58-55, αλλά η Βιλερμπά σε 4′ λεπτά έκανε επιμέρους σκορ 15-5 και προηγήθηκε στο 39′ με 70-63 “κλειδώνοντας” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Οκόμπο που ήταν καθοριστικός με 23 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Βεμπανιάμα με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 μπλοκ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 32-33, 47-49, 68-72.