Μακάμπι: Στο “κάστρο” του Τελ Αβίβ λύγισε ΚΑΙ τη Ρεάλ με τρομερή ανατροπή! (videos)

2022-03-24T22:07:25+00:00 2022-03-24T23:19:46+00:00.

24/Mar/22 22:07

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ με μία τεράστια ανατροπή στα τελευταία τέσσερα λεπτά κέρδισε τη Ρεάλ Μαδρίτης με 75-74 και “αγκαλιάζει” την πρόκριση στα playoffs βλέποντας ακόμα και την πρώτη πεντάδα της κατάταξης αν και έχει 0/2 κόντρα στην πέμπτη Εφές.

Σε τρομερή κατάσταση βρίσκεται η Μακάμπι η οποία πανηγύρισε την έκτη συνεχόμενη νίκη της στο Τελ Αβίβ, αφού μετά τη Μιλάνο υπέταξε και τη Ρεάλ Μαδρίτης με ένα τρομερό σερί 10-0 και πήρε το καθοριστικό αποτέλεσμα με 75-74 ρίχνοντας στο καναβάτσο τη “Βασίλισσα”.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μακάμπι έχει ρεκόρ 13-11 και εδραιώνεται στην πρώτη εξάδα και… βλέπει ακόμα και την πέμπτη θέση “αγκαλιάζοντας” την πρόκριση στα playoffs, ενώ η Ρεάλ μετρώντας την πέμπτη σερί εκτός έδρας ήττα της έχει ρεκόρ 18-8 και “ανησυχεί” για τη δεύτερη θέση.

Ντέρμπι στο πρώτο μέρος με μικρό “βασιλικό” προβάδισμα

Με εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό μπήκαν οι ομάδες στο παιχνίδι και η Ρεάλ με 3/3 τρίποντα προηγήθηκε με 13-11 (στο 5′), ενώ η Μακάμπι είχε 4/7 δίποντα. Οι Ισπανοί με νέο τρίποντο του Γιαμπουσέλε (14 πόντους με 5/7 τριπ.) δεν άφησαν τη Μακάμπι να ξεφύγει στο σκορ (16-16 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 21-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μακάμπι πίεζε πολύ πάνω στην μπάλα και παρά τα ισπανικά τρίποντα (6/11) πέρασε μπροστά στο σκορ με 26-24 (στο 13′), αφού με τον Ρέινολντς είχε “κλειδώσει” τη ρακέτα της. Η “Βασίλισσα” με ένα πρόσκαιρο σερί 5-0 προηγήθηκε ξανά με 29-26, αλλά οι γηπεδούχοι με Νάναλι – Έβανς έκαναν το σκορ 31-31 (στο 15′).

Το ντέρμπι καλά κρατούσε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 38-38 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-41 και τον Χάνγκα παίκτη-κλειδί με 6 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Από το +9 της Ρεάλ το έκανε ντέρμπι η Μακάμπι!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Τελ Αβίβ ξεκίνησε με τη Μακάμπι έχοντας για πρωταγωνιστή τον Ρέινολντς να προηγείται με 49-46 (στο 25′). παίζοντας εξαιρετική άμυνα κόντρα στη Ρεάλ που για πρώτο φορά αστοχούσε από μακριά. Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο αντέδρασαν με επιμέρους σκορ 11-2 και πέρασαν μπροστά με 57-51 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 66-59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η “Βασίλισσα” κρατούσε ένα προβάδισμα ασφαλείας με 70-62 (στο 33′) χάρη στην άμυνα της και είχε το πάνω χέρι για τη νίκη. Στο 36ο λεπτό η διαφορά είχε πάει στο +9 (74-65) με τη Μακάμπι να μην μπορεί να κάνει και πάλι ντέρμπι τον αγώνα. Δύο λεπτά πριν το φινάλε οι γηπεδούχοι πάλεψαν και μείωσαν σε 74-71 και με τον Ουίλιαμς στον αιφνιδιασμό μετά από μπλοκ στον Ερτέλ έκαναν το σκορ 74-71 στο 1:13!

Στα 37” μετά από μία κακή επιλογή του Ερτέλ ο Ουίλκμπεκιν κέρδισε βολές και με 2/2 έκανε το σερί 10-0 και έβαλε μπροστά τη Μακάμπι ξανά με 75-74 μετά το 26ο λεπτό. Η Ρεάλ με τον Γιουλ έκανε ακόμα μία κακή επίθεση και προέκυψε τζάμπολ το οποίο διεκδίκησαν Ταβάρες και ΝτιΜπαρτολομέο με τον Γιαμπουσέλε να αστοχεί και τη Μακάμπι να παίρνει μία τεράστια νίκη!

Που κρίθηκε: Στο 36′ η Ρεάλ προηγήθηκε με 74-65, αλλά η Μακάμπι με 10-0 σερί μέχρι το τέλος έκανε τη μεγάλη ανατροπή και πήρε τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Έβανς ήταν MVP με 19 πόντους, 3 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ μεγάλη έκαναν ο Νάναλι με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Ρέινολντς με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 41-44, 59-66, 75-74.