Μακάμπι: Στα playoffs με το βλέμμα στην 5άδα (videos)

2022-03-31T22:17:48+00:00 2022-03-31T23:35:42+00:00.

31/Mar/22 22:17

Η Μακάμπι πήρε τη νίκη κόντρα στη Βιλερμπάν με 94-73 και πανηγύρισε την εξασφάλιση μιας θέσης στα playoffs της Ευρωλίγκας!

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Άνετη επικράτηση για τη Μακάμπι, που νίκησε με 94-73 τη Βιλερμπάν, αποτέλεσμα που την φέρνει και τυπικά στα playoffs!

Το παιχνίδι “παίχτηκε” μόνο στο πρώτο ημίχρονο, με την Μακάμπι να κάνει τρομερή δουλειά και με ένα επιμέρους 52-36 στο δεύτερο να καθαρίζει τη νίκη.

Αυτό το αποτέλεσμα την φέρνει το 15-11, ρεκόρ που της εξασφαλίζει την παρουσία της στην επόμενη φάση, ενώ μπορεί να φτάσει ακόμα και στην 5η θέση, εάν η Εφές δεν μπορέσει να πανηγυρίσει τη νίκη στα επόμενα ματς.

Ο Ζίζιτς με 24 πόντους ήταν ο κορυφαίος, ενώ 16 πρόσθεσε ο Νάναλι και 15 ο Ρέινολντς.

Για τη Βιλερμπάν του 8-19, ο Καουντί είχε 12 πόντους και ο Κώστας Αντετοκούνμπο 10.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Μακάμπι πήρε ένα μικρό προβάδισμα, όμως η Βιλέρμπάν έμεινε κοντά, κλείνοντας την περίοδο στο -3 (21-18), ενώ και το ημίχρονο έκλεισε με κλειστό σκορ (42-37), το οποίο διαμορφώθηκε  χάρη σε ένα 5-0 των γηπεδούχων.

Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στην Μακάμπι. Η ομάδα του Λαού έκανε ΠΑΡΤΙ απέναντι στην Βιλερμπάν στο δεύτερο μισό και ξέφυγε, φτάνοντας έτσι με άνεση στην τελική νίκη. Είναι χαρακτηριστικό πως το επιμέρους του δεύτερου μισού ήταν  52-36, με τη Μακάμπι να κερδίζει με 94-73.

Παίκτης κλέιδι:

Ο Ζϊζιτς με 24 πόντους έκανε την διαφορά για την Μακάμπι.

Πού κρίθηκε:

Στο κυριαρχικό δεύτερο μισό της Μακάμπι, όπου το επιμέρους ήταν το εντυπωσιακό 52-36.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 42-37, 70-58, 94-73

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Εβέν): Γουίλμπεκιν 14 (3/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Έβανς 10 (4/5 δίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καλέιρο, Γουίλιαμς 5 (5/6 βολές), Ρέινολντς 15 (6/8 δίποντα, 3/4 βολές), Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο 5 (1), Τόμας 2, Κοέν 1, Νάναλι 16 (4/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ζίζιτς 24 (8/10 δίποντα, 8/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ζιβ 2

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Οκομπό 6 (3/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουεμπανιαμά 5 (3 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Τζόουνς 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καχούντι 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Ντιότ 3 (1), Γκιστ 9 (3/4 δίποντα, 3/5 βολές), Φαλ 2, Λάιτι 6, Χάουαρντ 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ).