Μπάγερν: Στην οκτάδα με εμφατική νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα (videos)

2022-04-01T22:19:32+00:00 2022-04-01T22:41:32+00:00.

01/Apr/22 22:19

Στην οκτάδα της Ευρωλίγκας θα βρίσκεται η Μπάγερν, μετά την εύκολη νίκη της κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα με 82-57.

Έκανε αυτό που έπρεπε και έκλεισε θέση για την οκτάδα!

Η Μπάγερν νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα με 82-57, για την 33η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, αφήνοντας εκτός τους Σέρβους (11-15)..

Οι Βαυαροί ήθελαν νίκη με τέσσερις πόντους τουλάχιστον και το κατάφεραν με χαρακτηριστική ευκολία, με τον Ρούμπιτ να δείχνει τον δρόμο, για το 13-12 στη βαθμολογία.

Στο ματς του πρώτου γύρου, ο Ερυθρός Αστέρας είχε πάρει τη νίκη με 81-78. Για την 34η αγωνιστική, η Μπάγερν φιλοξενείται από τη Ρεάλ (8/4), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται την Εφές (8/4).

Θυμίζουμε ότι η Μπάγερν αντιμετωπίζει εκτός την Φενέρ (4/4, 26η αγωνιστική) και εκτός την Εφές (6/4, 19η). Όσο για τον Ερυθρό, φιλοξενείται από την Ζαλγκίρις (3/4, 21η).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε πιο δυναμικά με 2-9, με τη Μπάγερν να κάνει το 7-11, την ώρα που ο Ρούμπιτ ήταν ο μοναδικός, που σκόραρε. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι και έκλεισαν τη πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 15-18.

Οι Γερμανοί έκαναν την ανατροπή στη δεύτερη περίοδο, με τον Τόμας να μπαίνει στην εξίσωση. Όχι απλά μείωσαν, αλλά πήγαν και στο +9 (36-27), διαφορά που η Μπάγερν κατάφερε να διατηρήσει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με το 42-33.

Ο Ερυθρός τα βρήκε σκούρα στη τρίτη περίοδο, με τη διαφορά να πηγαίνει στους 13 (46-33), την ώρα που χρειάστηκε σχεδόν 5′ για να σκοράρει. Η Μπάγερν είχε ξεκάθαρα τον έλεγχο του ματς, για το 63-43 στο 29′, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο +20.

Το ματς τελείωσε ουσιαστικά στη τελευταία περίοδο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν ακόμα και στο +25 (70-45), με τη νίκη να πηγαίνει στο τέλος σε αυτούς με το 82-57.

Πού κρίθηκε: Η Μπάγερν επέστρεψε και ξέφυγε με 9 στο ημίχρονο, με το δεύτερο μέρος να της ανήκει ολοκληρωτικά.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ρούμπιτ είχε 22 πόντους-5 ριμπάουντ και ο Τόμας 16. Δεν ήταν αρκετοί οι Κάλινιτς και Μίτροβιτς με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 42-33, 63-43, 82-57