Μιλάνο: Επιβίωσε στο θρίλερ με Βιλερμπάν και περιμένει τη Ρεάλ

2022-04-07T22:59:32+00:00 2022-04-07T23:33:19+00:00.

07/Apr/22 22:59

Η Αρμάνι πήρε τη νίκη στην έδρα της Βιλερμπάν με 81-80 και θα περιμένει το παιχνίδι της Ρεάλ με τη Μπάγερν για να μάθει αν θα τερματίσει τρίτη ή τέταρτη.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Στο 19-9 ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια η Αρμάνι, καθώς μετά από ένα δραματικό ματς, πήρε το διπλό στην έδρα της Βιλερμπάν με 81-80.

Η Αρμάνι έδειχνε να ελέγχει το ματς, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο η Βιλερμπάν έκανε ένα ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ comeback και στο τέλος παραλίγο να πάρει και τη νίκη, όμως το σουτ του Τζόουνς δεν βρήκε στόχο. Πλέον αυτό το αποτέλεσμα κάνει πιο ξεκάθαρα τα πράγματα και στη μάχη για το καλύτερο πλασάρισμα, καθώς νίκη της Ρεάλ επί της Μπάγερν φέρνει την Βασίλισσα δεύτερη, ενώ μια ήττα την στέλνει στην τέταρτη θέση. Για την Αρμάνι από την άλλη τα πράγματα είναι επίσης ξεκάραρα. Ήττα της Ρεάλ την φέρνει τρίτη και νίκη την αφήνει τέταρτη.

Στα του αγώνα, ο Ντιλέινι με 24 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ ο Μπαλντάσο πρόσθεσε 13.

Για τη Βιλερμπάν ο Λάιτι με 28 ήταν ο κορυφαίος, όμως η χαμένη βολή στο τέλος ήταν μοιραία. Πολύ καλός και ο Ουεμπανιάμα με 18, ενώ 11 πρόσθεσε ο Κώστας Αντετοκούνμπο.

Η Βιλερμπάν μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 23-20, όμως η Αρμάνι, χάρη στον σπουδαίο Ντιλέινι, δεν άφησε τους Γάλλους να ξεφύγουν.

Η εξέλιξη:

Το ημίχρονο έκλεισε στο 41-40, ενώ με ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο πήρε τον έλεγχο και έκλεισε την περίοδο με το υπέρ της 59-63. Μάλιστα, λίγο μετά, έφτασε ακόμα και στο +12 (58-70, 33’), αλλά κάπου εκεί τα πάντα άλλαξαν.

Η Βιλερμπάν, με τον Λάιτι και τον Ουεμπανιάμα να βγαίνουν μπροστά, έκανε ένα απίστευτο επιμέρους 18-5 και έφτασε στο σημείο ακόμα και να περάσει μπροστά με 76-75 στο 38’, βάζοντας φωτιά στην αναμέτρηση.

Ένα τεράστιο τρίποντο του Μπαλντάσο έβαλε και πάλι σε ρόλο οδηγού την Αρμάνι (76-78, 19’) και ένα ακόμα δίποντο του Ντιλέινι έκανε το 76-80 (19’’ για το τέλος). Το ματς δεν είχε τελειώσει, με τον Οκόμπο να κάνει το 79-80 (11’’ για το τέλος), με τον Χολ να κάνει το 79-81 στα 10’’, αφήνοντας την τελευταία επίθεση στη Βιλερμπάν.

Οι Γάλλοι πήραν αντιαθλητικό και ο Λάιτι με ½ βολές έκανε το 80-81. Στην επίθεση ο Τζόουνς αστόχησε στο νικητήριο σουτ και κάπως έτσι η Αρμάνι πήρε τη νίκη με 80-81.

Παίκτης κλειδί:

Ο Ντιλέινι με 24 πόντους ήταν ο παίκτης που έκανε την διαφορά για την Αρμάνι.

Πού κρίθηκε:

Από τη μια ο… ύπνος της Αρμάνι μετά το 33′  έδωσε την ευκαιρία στην Βιλερμπάν να διεκδικήσει τη νίκη, ενώ από την άλλη το άστοχο σουτ του Τζόουνς στο τέλος έκρινε τα πάντα.

Δεκάλεπτα: 23-20, 41-40, 59-63, 80-81.
Βιλερμπάν (Πάρκερ): Οκόμπο 7 (3 ασίστ), Γουεμπανιάμα 18 (3/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 10 (5/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντιό 2, Φαλ 4 (6 ριμπάουντ), Οσετκόφσκι (0/4 σουτ), Λάιτι 28 (7/11 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Χάουαρντ (0/2 τρίποντα), Στραζέλ, Αντετοκούνμπο 11 (4/6 δίποντα, 3/3 βολές).
Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Μέλι 1 (8 ριμπάουντ), Γκραντ 7 (1), Ταρζούσκι 1, Ρίτσι 2, Μπιλίγκα, Χολ 11 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ντιλέινι 24 (4/7 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπαλντάσο 13 (3/4 τρίποντα), Αλβίτι 7 (2), Χάινς 8 (7 ριμπάουντ), Μπέντιλ 7 (1).