Παναθηναϊκός: Ο Μέικον χάρισε χαμόγελο στο φινάλε της Ευρωλίγκας (videos)

2022-04-08T20:47:42+00:00 2022-04-08T21:44:47+00:00.

08/Apr/22 20:47

macon_fener

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε την σεζόν στην Ευρωλίγκα με νίκη και μάλιστα την έδρα της Φενέρ με 59-62, με τον Μέικον να βάζει μεγάλο σουτ στο τέλος!

Φινάλε με χαμόγελο για τον Παναθηναϊκό!

Μπορεί η Φενέρ να ξέφυγε στη τέταρτη περίοδο, όμως ο Μέικον είχε τη λύση στο τέλος με ΜΕΓΑΛΟ τρίποντο, για το 59-62, στην 34η αγωνιστική της Ευρωλίγκας!

Ο Αμερικανός των 8 πόντων στη τέταρτη περίοδο είχε 0/4 τρίποντα, αλλά το ένα που έβαλε ήταν και το…. καλύτερο, για το τελικό σκορ στο -1”, ενω λίγο πριν ο Βέσελι (-57”) είχε χάσει κρίσιμη βολή.

Ο Παπαπέτρου έκανε σπουδαίο ματς με 21 πόντους και ρεκόρ καριέρας στις ασίστ (6), ο Παπαγιάννης έδωσε πολύτιμες λύσεις και έτσι οι ”πράσινοι” έκλεισαν τη σεζόν με 9-19 και ”διπλό” μετά τις 11/2/22.

Όσο για τους Τούρκους, έπεσαν στο 10-17, παρά τους 20 του Βέσελι, ενώ έχασαν για πρώτη φορά εντός έδρας από τον Παναθηναϊκό μετά τις 2/2/12, έχοντας εννέα σερί νίκες.

Το αποτέλεσμα πέρασε σε δεύτερη μοίρα  για τον Παναθηναϊκό, καθώς μετά τον Νέντοβιτς και ο Σαντ-Ρος θα υποβληθεί σε εξετάσεις, προκειμένου να φανεί το μέγεθος της ενόχλησης, που τον έκανε να μην αγωνιστεί μετά το 6′.

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ (11/4, 20:00), για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Την ίδια ώρα, η Φενέρ έχει ακόμα ένα ματς στο πρόγραμμά της, αυτό με τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ (13/4, 20:30).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το ματς και έφτασε στο double σκορ με 7-14. Το 7/9 στα δίποντα έδωσε πολλές λύσεις στους ”πράσινους”, αλλά η αντίδραση της Φενέρ δεν άργησε, με τον Χένρι να υπογράφει το 20-22 του δεκαλέπτου.

Ο Παπαπέτρου βγήκε μπροστά και με 15 πόντους-4 ασίστ (6/7 σουτ) έκανε το 27-34, με τους φιλοξενούμενους να έχουν σταθερά το προβάδισμα, την ώρα που ο Σαντ-Ρος δεν αγωνίστηκε ξανά. Βέσελι και Χένρι προσπάθησαν, αλλά το ημίχρονο έκλεισε στο 32-38.

Η αντεπίθεση της Φενέρ ήρθε μετά το 25′, όταν το 37-44 έγινε 49-44 με έξι πόντους του Βέσελι, την ώρα που η άμυνα των Τούρκων έκανε όλη την δουλειά. Ο Παναθηναϊκός έμεινε, δηλαδή, χωρίς σκορ για 4:41′, με το τρίποντο να μην είναι σύμμαχος (3/15).

Η διαφορά ξέφυγε, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 56-48, με τον Φλόιντ να κάνει ζημιά στη ρακέτα. Μέικον και Παπαπέτρου μείωσαν σε 58-59 στο 39′. Ο Βέσελι ισοφάρισε σε 59-59, οι επιθέσεις χάθηκαν εκατέρωθεν, με τον Μέικον να κάνει το 59-62 στο -1”, με τον Μαχμούτογλου να χάνει στο σουτ της ισοφάρισης.

Πού κρίθηκε: Στο ΤΕΡΑΣΤΙΟ σουτ του Μέικον στο -1”, για τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Παπαπέτρου έκανε μεγάλο ματς με 21 πόντους-6 ασίστ, ο Παπαγιάννης είχε 14 πόντους-12 ριμπάουντ, αλλά ο Μέικον έκλεψε τη παράσταση στο τέλος με 12 πόντους και φυσικά το νικητήριο σουτ.

Δεν ήταν αρκετός ο Βέσελι με 20 πόντους για την Φενέρ.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 32-38, 49-44, 59-62

Φενέρ: Μπίρσεν 2, Χέιζερ, Ακπινάρ, Μαχμούτογλου 2, Σταρκς, Χένρι 16, Πιερ 9, Μπαρτέλ, Βέσελι 20, Φλόιντ 4, Πολονάρα 6, Ντουβερίογλου

Παναθηναϊκός: Μέικον 12, Παπαγιάννης14, Μποχωρίδης 2, Καββαδάς, Παπαπέτρου 21, Κασελάκης, Ουάιτ 2, Χουγκάζ, Έβανς 8, Μαντζούκας, Σαντ-Ρος 3

Παναθηναϊκός: Πρώτο διπλό κόντρα στη Φενέρ στη μετά-Ομπράντοβιτς εποχή!

Πρίφτης: “Χρειάστηκε να παίξουμε με ιδιαίτερη σύνθεση”

Ο Μέικον “συνέχισε να σουτάρει” για να χαρίσει τη νίκη στον Παναθηναϊκό (videos)

Παπαπέτρου: Αρχηγική εμφάνιση με ρεκόρ καριέρας κόντρα στη Φενέρ! (video)

Παπαγιάννης: “Κολώνα” του Παναθηναϊκού ΚΑΙ κόντρα στην Φενέρ (videos)

Κουτσός: “Θα παίξουν με Ολυμπιακό οι Νέντοβιτς και Σαντ-Ρος”