Μακάμπι: Νίκησε την Φενέρ και παίζει με Ρεάλ στα playoffs (videos)

2022-04-13T20:22:26+00:00 2022-04-13T21:24:05+00:00.

13/Apr/22 20:22

Η Μακάμπι νίκησε την Φενέρ με 85-76, τερμάτισε στην πέμπτη θέση και έτσι θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ στα playoffs.

Στο τελευταίο ματς της Ευρωλίγκας για τη κανονική διάρκεια (εξ αναβολής για την 23η αγωνιστική), η Μακάμπι κέρδισε τη Φενέρ με 85-76 στο Τελ Αβίβ και με 17-11, τερμάτισε στη πέμπτη θέση.

Αυτό σημαίνει πως θα αντιμετωπίσει την Ρεάλ Μαδρίτης στα playoffs με μειονέκτημα έδρας, ενώ η Εφές είναι έκτη και θα ”πέσει” πάνω στη τρίτη Αρμάνι Μιλάνο, επίσης με μειονέκτημα.

Όσο για την τουρκική ομάδα (χωρίς Βέσελι), παρέμεινε στο #12 με 10 νίκες και 18 ήττες, σε μία απογοητευτική σεζόν.

Νάναλι, Ζίζιτς και Ουίλμπεκιν έκαναν όλη τη δουλειά με συνολικά 49 πόντους, με το 12-0 στα τελευταία λεπτά να εξασφαλίζει τη νίκη στους γηπεδούχους.

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Φενέρ ήταν εκείνη που ξεκίνησε καλύτερα το ματς, με τον Μπούκερ να κάνει ”ζημιά” στην άμυνα της Μακάμπι με 8 πόντους. Το 6-11 έγινε 14-11 με τους Ζίζιτς και Ρέινολντς να κάνουν σημαντική δουλειά, παρόλα αυτά, το δεκάλεπτο έκλεισε στην ισοπαλία με 21-21.

Το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι και στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να έχουν καλύτερο επιθετικά ρυθμό. Καμία δεν ξέφυγε με πάνω από 6 πόντους (42-36), με τον Νάναλι να γυρνάει ”καυτός” από τον πάγκο (μικροτραυματισμό), αλλά οι Τούρκοι μείωσαν εκ νέου, για το 45-43 του ημιχρόνου.

Νάναλι και Ζίζιτς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, για το 52-45 της Μακάμπι. Η Φενέρ φάνηκε ”σκληρό καρύδι”, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ (60-53), με τον αγώνα να κυλάει σε αυτό το τέμπο, μέχρι και την συμπλήρωση του 30′ (66-62) και αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν φτάσει μέχρι το -2 (64-62).

Αυτό που προσπαθούσε σε όλο το ματς η Φενέρ έγινε στο 33′ με το 69-71 από τον Πολονάρα. Ο Έβανς έκανε το 76-75 και ο Ζίζιτς το 78-75, με την Φενέρ να μένει για πάνω από 2′ χωρίς σκορ (81-75), Ζίζιτς και Ουίλμπεκιν σκόραραν για το 83-75, με το τελικό 85-76 να δίνει τη νίκη στη Μακάμπι.

Πού κρίθηκε: Η Φενέρ έκανε το 73-75 στο 35′ και μέχρι το 39′ είχε βρεθεί πίσω με 85-75, μετά το σερί 12-0 της Μακάμπι. Σκόραρε μόλις έναν πόντο στα τελευταία 4:49′ του ματς!

Παίκτης-κλειδί: Ο Νάναλι ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους-7 ριμπάουντ, όπως και ο Ζίζιτς με 16-7. Ο Ουίλμπεκιν είχε 14 πόντους-6 ασίστ-5 κλεψίματα και ο Ουίλιαμς 10.

Δεν ήταν αρκετοί Μπούκερ και Ντουβερίογλου με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα για την Φενέρ.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 45-43, 66-62, 85-76

Μακάμπι: Ουίλμπεκιν 14, Έβανς 7, Καλοϊάρο 1, Ουίλιαμς 10, Ρέινολντς 5, Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 7, Τόμας 3, Κόεν 3, Νάναλι 19, Ζίζιτς 16, Ζιβ

Φενέρ: Μπίρσεν 5, Χέιζερ 9, Ακπινάρ 10, Μαχμούτογλου, Χένρι 3, Πιερ 2, Γκούντουριτς 6, Φλόιντ 6, Μπούκερ 14, Πολονάρα 9, Ντουβερίογλου 12