Break με το “καλησπέρα” η Εφές: Στραγγάλισε την Αρμάνι Μιλάνο

2022-04-19T20:55:33+00:00 2022-04-19T22:10:17+00:00.

19/Apr/22 20:55

Η Εφές μπήκε με… φόρα στα Playoffs, κάνοντας break στο πρώτο ματς στο Μιλάνο και παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης κόντρα στην Αρμάνι.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Το 0-1 έκανε στη σειρά της η Εφές, με την πρωταθλήτρια Ευρώπης να δείχνει χαρακτήρα και να παίρνει τη νίκη απέναντι στην Αρμάνι με 64-48 μέσα στο Μιλάνο!

Τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί όπου η Εφές ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 και την κράτησε εκεί μέχρι το τέλος, παίρνοντας έτσι την τεράστια αυτή νίκη.

Πλέον το πλεονέκτημα έδρας είναι στα χέρια της Εφές, καθώς η τουρκική ομάδα, εάν υπερασπιστεί την έδρα της στα Game 3&4, θα μπορέσει να βρεθεί στο Βελιγράδι και στο Final Four για ακόμα μια φορά. Επόμενο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι και πάλι στο Μιλάνο την Μ.Πέμπτη.

Λάρκιν με 16 πόντους και 5 ασίστ και Μίτσιτις με 16 και 7 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Από την άλλη ο Μέλι με 10 πόντους (και 7 ριμπάουντ) ήταν ο μοναδικός διψήφιος για τους Ιταλούς, οι οποίοι έκαναν αρνητικό ρεκόρ, καθώς οι 48 πόντοι είναι η χειρότερη επίδοση γηπεδούχου ομάδας στην ιστορία των Playoffs της Ευρωλίγκας! Ο έμπειρος φόργουορντ πάντως ήταν και ο μεγάλος άτυχος, καθώς αποχώρησε τραυματίας.

Η εξέλιξη:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στα πρώτα λεπτά (11-11, 7’), όμως η Αρμάνι με ένα μικρό 5-0 έκλεισε δυναμικά το δεκάλεπτο και πήρε το προβάδισμα με 16-11. Το θέαμα έγινε ακόμα χειρότερο στη συνέχεια, με τους Τούρκοι ωστόσο, να είναι εκείνοι που πήραν βραχεία κεφαλή (26-29) πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους +3.

Επιστρέφοντας για το δεύτερο μέρος, η Εφές μπήκε για να παίξει σαν πραγματική Πρωταθλήτρια Ευρώπης! Με όπλο την άμυνα, οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο και για πρώτη φορά πέρασαν μπροστά με διψήφιες διαφορέ, μπαίνοντας στην τελική ευθεία με προβάδισμα 12 πόντων (34-46, 30′).

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ κακοί στο μπροστινό μέρος του παρκέ και δυσκολεύονταν να βρουν σκορ όσο περνούσε ο χρόνος, όλο και περισσότερο. Οι παίκτες του Αταμάν από την άλλη, έλεγξαν με ευκολία το ρυθμό και έσπασαν την έδρα των Ιταλών, επικρατώντας με σκορ 64-48 κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Παίκτης κλειδί:

Ο Σέιν Λάρκιν ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους (3/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές) 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Πού κρίθηκε:

Η τρίτη περίοδος ήταν το σημείο κλειδί, καθώς σε εκείνο το κομμάτι η Εφές ξέφυγε και καθάρισε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-11, 26-29, 34-46, 48-64
Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Μέλι 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γκραντ (0/2 δίποντα), Ροντρίγκεθ 2 (1/7 σουτ, 3 λάθη), Ταρζούσκι, Ρίτσι, Χολ 8 (1), Ντιλέινι 1 (0/5 συτ, 1/3 βολές, 3 ασίστ), Ντάνιελς 8 (2), Σιλντς 8 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αλβίτι (0/2 τρίποντα), Χάινς 2 (1/4 δίποντα, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπέντιλ 9 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).
Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 16 (3/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Μπομπουά 1, Σίνγκλετον 7 (2), Μπράιαντ 3 (1), Μόερμαν 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Πλάις 5 (6 ριμπάουντ), Μίτσιτς 16 (4/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Άντερσον 4, Ντάνστον 9 (4/7 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Σιμόν (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ).