Ολυμπιακός-Μονακό: Του πήρε το πλεονέκτημα, 1-1 η παρέα του Τζέιμς!

2022-04-22T19:49:41+00:00 2022-04-22T20:52:12+00:00.

22/Apr/22 19:49

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στο Game 2 απέναντι στη Μονακό, με τους Πειραιώτες να γνωρίζουν βαριά ήττα στο ΣΕΦ με 72-96, ενώ έχασαν και το πλεονέκτημα, καθώς είναι επιτακτική ανάγκη ένα διπλό στο Πριγκιπάτο.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Η Μεγάλη Παρασκευή ήταν μουντή για τον Ολυμπιακό, με τη ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να γνωρίζει ΒΑΡΥΤΑΤΗ ήττα από τη Μονακό στο ΣΕΦ 72-96.

Αυτό το αποτέλεσμα έφερε τη σειρά στο 1-1 και το πλεονέκτημα πλέον είναι στα χέρια της Μονακό, με τον Ολυμπιακό να πρέπει πλέον να πάρει μια νίκη μέσα στο Μονακό προκειμένου να φέρει ξανά τη σειρά στο Φάληρο.

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν με διαφορά ο κορυφαίος με 23 πόντους, ο Μπέικον, ο οποίος κράτησε στην αρχή σχεδόν μόνος του τη Μονακό είχε 17, ενώ 19 είχε ο καταλλητικός Άντζουσιτς.

Από πλευράς Ολυμπιακού ο Βεζένκοφ είχε 14 και από 12 οι Παπανικολάου και Ντόρσεϊ.

Η εξέλιξη:

Με όπλο την άμυνα και τις σωστές επιλογές στην επίθεση, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, φτάνοντας στο 14-4 (5’) μετά από ένα σερί 13-0. Η συνέχεια δεν ήταν αντίστοιχη, καθώς τα λάθη στην επίθεση δεν επέτρεψαν στους Πειραιώτες να ξεφύγουν, όμως η άμυνα παρέμεινε σε πολύ υψηλά επίπεδα, με τον Ολυμπιακό να κλείνει το δεκάλεπτο στο υπέρ του 16-10.

Ένα ξέσπασμα της Μονακό στη δεύτερη περίοδο ήταν αρκετό για να φέρει τούμπα το ματς, με τους Μονεγάσκους να περνούν μπροστά με 21-22, χάρη σε σουτ του Μπέικον (13’). Το σερί της Μονακό έφτασε στο 0-20(!) με το σκορ να φτάνει στο 21-35 (16’). Ο Ουόκαπ με βολές ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό και ο Ντόρσεϊ με τρίποντο έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 (28-37, 19’), βάζοντας και πάλι τον κόσμο στην εξίσωση της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά, ένα χαμένο ριμπάουντ κόστισε, με τον Άντζουσιτς να σκοράρει για τρεις και να διαμορφώνει το 28-40 του ημιχρόνου.

Ο Μάικ Τζειμς μπήκε και εκείνος στον… χορό, με την διαφορά να ανεβαίνει στους 18 (34-52, 23’). Κάπου εκεί εμφανίστηκε και πάλι η σκληρή άμυνα του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες έκλεψαν μπάλες, δυσκόλεψαν τους αντιπάλους τους και μείωσαν στους 12 (40-52, 34’), αλλά ο Μάικ Τζέιμς ήταν και πάλι εκεί με δύο τρίποντα (41-60, 26’). Τα προβλήματα στην επίθεση του Ολυμπιακού παρέμειναν, με τον Τζέιμς να κάνει το 45-66 στο 28’, φτάνοντας παράλληλα τους 16 πόντους στο δεκάλεπτο. Ένα μικρό ξέσπασμα των Πειραιωτών μείωσε τη διαφορά, όμως ο Λι με καλάθι διαμόρφωσε το 51-69 του δεκαλέπτου.

Ο Ολυμπιακός έκανε την ύστατη προσπάθεια και παλεύοντας στην άμυνα βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν σε 60-74 (34’). Στη συνέχεια οι Πειραιώτες αστόχησαν σε συνεχόμενα τρίποντα, με τον Τζέιμς να βρίσκει την ευκαιρία να κάνει ξανά ζημιά και ουσιαστικά να τελειώνει το παιχνίδι. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να κάνει το κάτι παραπάνω, με τη Μονακό να παίρνει τη νίκη με τελικό σκορ 72-96 μέσα στο ΣΕΦ.

Πού κρίθηκε:

Το 20-0 της Μονακό στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το οποίο οι Μονεγάσκοι ξέφυγαν, ήταν το σημείο κλειδί του αγώνα, καθώς οι Πειραιώτες δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν ποτέ. Νούμερο κλειδί είναι τα 20 λάθη του Ολυμπιακού και τα 13/26 τρίποντα των φιλοξενουμένων.

Παίκτης κλειδί:

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ για τη Μονακό! Ο Αμερικανός είχε 2 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο σταμάτησε στους 23(!) με 5/8 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 16-10, 28, 40, 51-69, 72-96.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 9 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 12 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Λαρεντζάκης, Φαλ 6 (2/2 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Σλούκας 9 (2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Βεζένκοφ 14 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Πρίντεζης, Παπανικολάου 12 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/3 βολές)

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Λι 8 (1/1 δίποντο, 2/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπέικον 17 (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Βέστερμαν 4, Τόμας 9 (4/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μότουμ, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 4, Ουαταρά 6 (2), Άντζουσιτς 19 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/6 βολές), Χολ 6, Τζέιμς 23 (3/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη)