Βεζένκοφ: “Δώσαμε δικαιώματα στη Μονακό, δεν έχει έδρα σαν της Μακάμπι αλλά παίζει καλά εκεί”

2022-04-22T20:35:37+00:00 2022-04-22T20:35:37+00:00.

22/Apr/22 20:35

Στη συνέχεια της σειράς επί γαλλικού εδάφους στάθηκε στις δηλώσεις του ο Σάσα Βεζένκοφ μετά την ήττα του Ολυμπιακού από τη Μονακό στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πανηγυρίσει το 2-0 στο ΣΕΦ κόντρα στη Μονακό και μετά το break με το εμφατικό με 96-72 των Γάλλων η πρόκριση στο Final Four της Ευρωλίγκα περνάει από το “Πριγκιπάτο” στις 26 και 28 Απριλίου.

Μετά το Game 2 στο ΣΕΦ ο Σάσα Βεζένκοφ που είχε σε 31 λεπτά συμμετοχής 14 πόντους με 5/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 λάθος μίλησε στην κάμερα της NOVA και στάθηκε στα λάθη της ομάδας του από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά και στην αντιμετώπιση της επίθεση της Μονακό.

Ακόμα σχολίασε πως ο Ολυμπιακός μπορεί να κερδίσει ένα ματς στη Γαλλία, ενώ αναφέρθηκε και στη δυναμική που έχει στην έδρα της η Μονακό.

Αναλυτικά τι είπε:

“Αρχίσαμε πολύ καλά και άμυνα επίθεση αλλά χάσαμε αυτοσυγκέντρωση δώσαμε κατοχές μας ξέφυγαν στο σκορ και μετά δεν μπορούσαμε να το γυρίσουμε, γιατί η Μονακό έπαιξε καλά στην επίθεση και σύμφωνα με το ταλέντο που διαθέτει. Έτσι είναι ο αθλητισμός. Αν η Μονακό είναι τόσο καλή και μας νικήσει σε 3 συνεχόμενα παιχνίδια, ας προκριθεί δίκαια στο Final Four.

Πρέπει να βελτιώσουμε τη άμυνα, να παίξουμε για 40 λεπτά με πειθαρχία και όχι όπως σήμερα, έχοντας καλές αποστάσεις και σε συνδυασμό με καλύτερες επιθετικές επιλογές, εννοείται ότι μπορούμε να παίξουμε πολύ καλύτερα. Δώσαμε δικαιώματα στην Μονακό. Δεν έχει έδρα της Μακάμπι ή άλλης ομάδας, αλλά παίζει καλά εκεί. Έχω και έχουμε πίστη ότι θα νικήσουμε στον τρίτο αγώνα”.