Ευρωλίγκα: MVP των Game 2 ο Πουαριέ! (video)

2022-04-23T13:23:40+00:00 2022-04-23T13:23:40+00:00.

23/Apr/22 13:23

Ο Βενσάν Πουαριέ αναδείχθηκε ως ο MVP των game 2 της Ευρωλίγκας, με τον Γάλλο να κάνει μια απίθανη εμφάνιση και να παίρνει επά για την εμφάνισή του στη νίκη της Ρεάλ επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Στη Ρεάλ κατέληξε το βραβεία του MVP, μετά την ολοκλήρωση όλων των Game 2 της Ευρωλίγκας, καθώς η εμφάνιση του Βενσάν Πουαριέ ήταν ό,τι καλύτερο είδαμε τα τελευταίο διήμερο!

Ο Γάλλος σέντερ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στη νίκη της Ρεάλ επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ, με την οποία μάλιστα η Βασίλισσα έκανε το 2-0 στη σειρά με τους Ισραηλινούς.

Ο Πουαρίε σε 24 λεπτά συμμετοχής, είχε 16 πόντους, (8/11β., 4/5διπ.), 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες και 6 κερδισμένα φάουλ.

Επιπλέον, στο πρώτο ημίχρονο είχε 6(!) επιθετικά ριμπάουντ, νούμερο που αποτελεί ρεκόρ για τα Playoffs της Ευρωλίγκας!

Έτσι, συγκεντρώνοντας 31 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, νούμερο που ήταν αρκετό για να του χαρίσει το βραβείο του MVP των game 2 της Ευρωλίγκας.

Αυτή ήταν η τρίτη φορά που ο Γάλλος κερδίζει το βραβείο και δεύτερη στ αγώνες Playoffs!